fbpx

Ile powinien kosztować projekt wnętrza?

Urządzasz mieszkanie i chcesz zaaranżować je ze smakiem a przy tym funkcjonalnie? Szukasz więc architekta wnętrz, który pomoże Ci to zrobić. Idziesz na spotkanie pełen nadziei, że współpraca będzie owocna a Ty zadowolony z efektów. Jednak nie ma nic za darmo. Kiedy trafia w Twoje ręce wycena usługi stwierdzasz, że jednak poradzisz sobie sam. Ale czy to na pewno dobre wyjście? Co tak naprawdę może Ci dać ta współpraca z projektantem i czy jest warta swojej ceny?

Sprawdź wcześniej projektanta

Zanim poprosisz o wycenę sprawdź z kim chcesz pracować. Korzystaj z usług sprawdzonych projektantów. Porozmawiaj ze znajomymi czy mogą Ci kogoś polecić, poczytaj opinie w internecie i poproś o przedstawienie portfolio. Oczywiście warto sprawdzić również czy osoba taka posiada wykształcenie w tym kierunku. Jeżeli skończyła tylko kurs projektowania, a mimo wszystko jej prace robią na Tobie wrażenie – powierz jej swoje mieszkanie. Tak naprawdę największą wagę powinieneś przywiązywać do opinii jaką ma dany architekt wnętrz i tym jak wykonuje swoją pracę.

Umów się na spotkanie

Współpracę należy budować na rozmowach. Nie od dziś wiadomo, że najłatwiej jest się porozumieć rozmawiając twarzą w twarz. Przedstaw zdjęcia, rysunki od dewelopera i jasno powiedz czego oczekujesz. Unikniesz ewentualnych nieporozumień w ustaleniach dotyczących zakresu prac, a projektant będzie w stanie przygotować rzetelną wycenę.

Ile to kosztuje?

Cena tak jak wspomniałam w powyższym akapicie zależy od zakresu prac oraz wyceny projektanta. Ja jednak postaram się przybliżyć Ci kwoty takiej usługi. Pamiętaj, że mogą się one różnić w zależności o miasta i regionu polski i tego czy do zaprojektowania jest wnętrze domu czy mieszkanie. Biuro projektowe z pewnością będzie najdroższą opcją (od ok 85 zł/mkw w górę), projektant zaprojektuje Twoje wnętrze nawet o połowę taniej (już od 40 zł/mkw). Oczywiście są dostępne inne opcje. Możesz skorzystać z usługi asystenta zakupów (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – kliknij w żółte kółko w prawym dolnym rogu) lub powierzyć prace studentowi. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie.

Projektant czy biuro projektowe?

Co wybrać? Wydawałoby się, że renomowane biuro projektowe działa bardziej profesjonalnie i daje nam gwarancję udanej współpracy. Ale czy na pewno? Tak naprawdę nie zawsze za ceną idzie jakość usługi. W wypadku drogich biur projektowych to renoma  buduje cenę (w Warszawie jest kwota nawet 300-350 zł/mkw), ale czy otrzymuje się za to lepsze pomysły? Pomyśl o małym biurze projektowym lub architekcie prowadzącym jednoosobą działalność. Cena z pewnością będzie niższa, a mając na szali swoje nazwisko czy reputację marki – w większości przypadków spotka Cię świetna współpraca. Projektant będzie dbał o to byś go polecił znajomym i będzie chciał zostawić po sobie pozytywne wrażenie. Niejednokrotnie zauważyłam, że praca z małym twórcą jest bardziej kreatywna, a projekty ciekawsze.

Co zyskasz na tej współpracy?

Architekt wnętrz pomoże stworzyć Ci koncepcję wnętrza. Wizualizacja pokaże Ci jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie po remoncie. Zyskasz kilka ważnych informacji: przede wszystkim czy koncepcja Ci odpowiada, gdzie powinny znaleźć się kontakty, gdzie oświetlenie, jaki układ pomieszczenia przyjąć. Na ich postawie wykonane zostaną rysunki dla wykonawców – dzięki czemu unikniesz niedomówień i zaoszczędzisz pieniądze. Nie będziesz musiał przerabiać wielu rzeczy, które nie trafią w Twój gust, bo koncepcję zobaczysz w formie wizualizacji 3d. Dodatkowo będziesz mieć skompletowaną listę zakupów oraz cały kosztorys. Bardzo często projektanci oferują nadzór nad firmą wykończeniową. A więc tylko zyskujesz i nie musisz się martwić ustaleniami i rozmowami z fachowcami .

Wybór usługi to sprawa indywidualna. Warto jest, mieć jednak świadomość zalet i minusów poszczególnych opcji. Dzięki temu z łatwością dokonasz odpowiedniego wyboru 😉 Życzę Ci powodzenia i owocnej pracy!

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook (https://www.facebook.com/Ostatni-Element-1578336145622004/) i instagram (https://www.instagram.com/ostatni_element/)
Zapraszam!😉

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z serwisu: https://freepik.com/

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.