fbpx

Jak dobrać kolory ścian? Kilka praktycznych porad!

Często wybór kolorów do wnętrza jest powodem do długich dyskusji i rozważań. Biel, beż, a może szary? Jaki odcień? Bardziej wyrazisty kolor czy raczej pastelowy? Na podstawie małych kawałków z próbnika laikowi trudno przewidzieć, jak dany kolor będzie prezentował się na dużej powierzchni. A jeśli wyjdzie za jasny lub za ciemny? I tak pozornie łatwa decyzja okazuje się być nie lada wyzwaniem. Jak zatem poprawnie dobrać kolor ścian w mieszkaniu?

Dobierz kolor do swojego temperamentu

Dobór kolorów rządzi się kilkoma prawami. Wybierając te, które będą z nami każdego dnia, warto zacząć od wgryzienia się w temat psychologii barw. Kolory bowiem wpływają na nasz nastrój, samopoczucie, a nawet na procesy fizjologiczne. Dlatego będąc nerwusem, lepiej unikać pobudzającej czerwieni, a mając skłonność do depresji lepiej nie malować ścian na fioletowo. Z drugiej strony czerwień dobrze wpłynie na niejadka, jako że pobudza procesy trawienne i apetyt, a osoba medytująca świetnie odnajdzie się wśród fioletów – będą pogłębiać skupienie i wyciszenie. Dlatego szukając najlepszego koloru dla siebie, wymagana jest szczerość z samym sobą i znajomość własnej natury. Ogólna zasada jest taka, że ciepłe kolory pobudzają umysł i procesy życiowe, chłodne zaś wyciszają. Biel jest neutralna (dlatego stosuje się ją w szpitalach),błękit uspokajający, żółty i pomarańcz pobudzające i nastrajające optymistycznie, a brązy i czerń – wręcz przeciwnie.

Upodobania

Drugim kryterium wyboru jest to, co się nam podoba. Tu decyduje gust (często wynikający z temperamentu i cech psychologicznych),ale i aktualna moda. W pewnym okresach dominują kolory, uważane za najbardziej atrakcyjne w danym czasie. I tak – po latach panowania beżów i brązów – na salony wkroczyły szarości i złamane biele. One stanowią mocną bazę. Czasami ożywianą mocnym kolorem, lub – wręcz przeciwnie – barwami rozbielonymi, pastelowymi.

Czym się kierować?

Kiedy już wybierzemy kolory, które będą dominować we wnętrzu, należy dobrać barwy, które będą z nimi harmonizować. Do tego służy koło barw. Stosując je możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym i dopełniającym. Monochromatyczne wnętrze będzie zaaranżowane w różnych nasyceniach jednego koloru. To rozwiązanie bezpieczne. Jeśli chcemy czegoś bardziej oryginalnego i żywego, zastosujmy kolory pokrewne – kolorów wtedy będzie kilka, ale stosując koło barw będziemy mieć pewność, że wszystkie do siebie pasują. Jeśli to nadal za mało zwariowane rozwiązanie – możemy sięgnąć po kontrasty. Na kole odnajdziemy kolory kontrastujące ze sobą, czyli dopełniające się.

Kolory dobieramy nie tylko w zależności od wybranej stylistyki, charakteru pomieszczenia czy jego gabarytów bądź też oświetlenia. Dopasowujemy je również do siebie nawzajem. Tyczy się to przede wszystkim kolorów funkcjonujących na jednej przestrzeni, dzielących ze sobą pomieszczenie. Jak je skomponować? Możemy zainspirować się naturą! Szarości i biele, żółcie i brązy, zielenie i odcienie niebieskiego? Przyroda daje nam nieskończenie wiele przykładów.

Bezpieczną strategią jest z pewnością łączenie ton w ton, czyli tych samych kolorów, jednak w innych, choć zbliżonych do siebie odcieniach, bądź obracanie się w tej samej kolorystyce, ale posługując się oddalonymi od siebie odcieniami (np. blady błękit i bardzo nasycony niebieski). Możemy także postawić na kontrasty, często nawet bardzo zaskakujące, szczególnie, jeśli chcemy wpłynąć na percepcję pomieszczenia i zmienić jego proporcje. Aby dobrać do siebie kolory, najlepiej sięgnąć po wspomniane testery kolorów. Zobaczymy, jak współgrają ze sobą poszczególne barwy, czy wchodzą z sobą w dialog – to bardzo ważne! Kupno testerów to gwarancja satysfakcji z wyboru kolorów.

Próbka versus ściana. Dobierając kolor farby należy pamiętać, że kolor na ścianie będzie wydawał się ciemniejszy i intensywniejszy, dlatego lepiej kupić farbę o dwa-trzy tony jaśniejszą niż upatrzony w próbniku kolor. Warto też kupić małą puszkę farby i pomalować nią fragment ściany. Bowiem na odbiór koloru duży wpływ ma też sposób oświetlenia malowanej powierzchni. Kolor inaczej będzie wyglądał na ścianie vis a vis a okna, a inaczej na ścianie prostopadłej do niego.

Nie eksperymentuj na ścianie!

Jeżeli nie wiesz jak je łączyć szukaj inspiracji. Przeglądaj dobre czasopisma, strony internetowe, media społecznościowe projektantów – na podstawie ich projektów możesz wyciągnąć wiele wniosków. Zwróć uwagę jak skomponowane są materiały, faktury czy właśnie kolory. Pomocne mogą okazać się także programy branżowe. Ważne byś nie eksperymentował na ścianie. Zestaw próbki byś miał pewność, że Twój wybór jest trafiony.

Jak je dobrać by do siebie pasowały?

Ułatwię Ci zadanie. Są zestawienia kolorystyczne, które zawsze wyglądają dobrze. Ściany ścianami, ale przecież jeszcze są meble czy dodatki które także jaką swoje barwy. Aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze dobrane i robi wrażanie możesz skorzystać z zestawień poniżej. Pamiętaj by poruszać się po jednej z wybranych grup! Co ważne bazują one na najnowszych trendach J Mam nadzieję, że teraz odmienisz swoje wnętrze bez obaw. Koniecznie pochwal się efektami!

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.