fbpx

CZY PROJEKTANT WNĘTRZ POMOŻE MI URZĄDZIĆ MIESZKANIE, CZY NARZUCI MI SWOJĄ WIZJĘ?

Dla wielu osób otrzymanie kluczy od własnego mieszkania to początek nowego etapu w życiu. To w tym miejscu spędzą ze sobą kolejne lata, tu dorastać będą ich dzieci, tu będą dzielić radości i rozwiązywać codzienne problemy. Nic więc dziwnego, że każdemu kupującemu „M” zależy, aby pośród swoich czterech ścian czuć się dobrze. Sporo zależeć więc będzie nie tylko od okolicy, w jakiej kupimy mieszkanie, lub tego, jacy nam się trafią sąsiedzi, ale od tego, jak nasze mieszkanie zaaranżujemy.

W wielu przypadkach jest tak, że myśląc o kupnie mieszkania, jeszcze zanim zaczniemy wybierać dewelopera i sprawdzać ceny, już wyobrażamy sobie, jak pomalujemy ściany w salonie, jaką szafę kupimy do sypialni albo jakie kafelki ułożymy w łazience. I nie ma w tym nic złego, bo sprecyzowana wizja to połowa sukcesu.

Kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, gdy obraz ten kompletnie rozmija się z wyobrażeniem, jakie o urządzeniu wspólnej przestrzeni ma nasz partner albo gdy naszych marzeń po prostu nie potrafimy skonkretyzować. Problemem też może być brak czasu na urządzenie mieszkania, na szukanie odpowiednich odcieni farb, przeglądanie katalogów z panelami podłogowymi czy zamawianie mebli.

Współpraca z profesjonalistą

Współpraca z architektem powinna się rozpocząć jeszcze na etapie budowy mieszkania. Bardzo duże znaczenie w procesie projektowania mają takie elementy jak układ ścianek działowych w projekcie mieszkania albo rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Są to sprawy, które często nie łatwo zmienić w późniejszym czasie. Kiedy inwestycja jest w trakcie realizacji, nie ma problemu z wprowadzeniem do mieszkania jakichś dodatkowych zmian, których zażyczy sobie klient. Muszą być one oczywiście skonsultowane z budowlańcami, jednak zazwyczaj nie stanowią one problemu.  Do projektu kompleksowego najczęściej zaliczają się:
– przeprowadzenie ankiety i analizy potrzeb
– ustalenie budżetu inwestora na wykończenie mieszkania
– przygotowanie koncepcji układu funkcjonalnego
– wizualizacje 3D
– rysunki techniczne instalacji
– dokumentacja techniczna
– listy zakupów i kosztorys aranżacji
– nadzór nad realizacją projektu

Dla osób, które zdecydują się na usługę projektanta już po oddaniu lokalu do użytku, w jego gestii jest często doradztwo w zakresie materiałów, kolorów oraz ustawienia funkcjonalnego, w ramach tego, co zostało już „zbudowane”.

Czy jako klient mogę mieć swoje zdanie?

W większości firm panuje zasada: „Ostatnie zdanie należy zawsze do Klienta”. Zdarzają się oczywiście osoby, które w pełni chcą zdać się na wizję projektanta, jednak przeważająca ich część preferuje określony styl czy kolorystykę jaka ma charakteryzować ich mieszkanie. Naszym zadaniem jest odpowiedni dobór materiałów, doradztwo, wskazanie ewentualnych błędów i niegodności, jakie mogą się zdarzyć w przypadku zastosowania określonego rozwiązania. Podsumowując pomagamy ubrać pomysły w całość, wskazujemy rozwiązania techniczne oraz ergonomiczne. Zawsze jednak, o finalnym wyglądzie mieszkania czy domu DECYDUJE INWESTOR!

Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z projektantem zachęcam Cię do rozmowy telefonicznej lub spotkania. Najczęściej takie odbywa się w jego pracowni. Dowiesz się jak pracuje, na co zwraca uwagę i jakie korzyści możesz osiągnąć zlecając projekt. Pamiętaj jednak, że nie uzyskasz gotowej recepty na mieszanie od razu. Mimo doświadczenia z pewnością będzie chciał zapoznać się z dokumentacją budowlaną i znaleźć pomysł na wnętrze. Pierwsza wizyta zazwyczaj ma charakter organizacyjny: omówienie oczekiwań, określenie ram czasowych projektu, zaprezentowanie szablonu współpracy, jeśli Inwestor jest zdecydowany na współpracę także podpisanie umowy. Konfrontacja pomoże także ocenić Ci jakość prac oraz kreatywność samego projektanta. Jeśli czujesz, że urządzanie mieszkania Cię przerasta, poszukaj pomocy! 🙂

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.