fbpx

Jak urządzić (małą) łazienkę?

 

 

 

Dla wielu z nas łazienka jest jednym z trudniejszych do urządzenia pomieszczeń w domu. Chcielibyśmy by była praktyczna i posiadała dużo miejsca na przechowywanie. Sprawy nie ułatwia fakt, że Ty chcesz wannę a druga połówka prysznic. Do tego pralka, może jakaś szafka, a mały metraż z pewnością nie ułatwia zadania. Jakie są moje rady?

Dostosuj ją do swoich potrzeb

Każdy z nas chciałby aby wnętrze było „szyte na miarę”, w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Aby tak było przed rozpoczęciem działań odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji.

  1. Jak duża jest moja łazienka?
  2. Ile osób będzie z niej korzystało (również w tym samym czasie)?
  3. Czy jest to jedyna łazienka w domu?
  4. Jakie są przyzwyczajenia mieszkańców?

Odpowiedzi pokażą Ci pod jakim kątem powinieneś myśleć. Ważne jest to by wnętrze ułatwiało nam codzienne czynności. Jest pierwszym pomieszczeniem do którego udajemy się po przebudzeniu. Nikt nie chciałby zaczynać dnia od kolizji z pralką czy wciskania się pod prysznic. Jest również ostatnim wnętrzem, które widzisz przed snem. Warto by ułatwiło Ci się zrelaksować i wyciszyć się przed snem. Niezaprzeczalnie łazienka ma duży wpływ na to jak zaczynamy i kończymy dzień.

Od największego do najmniejszego

Ważnym momentem w urządzaniu łazienki jest jej rozplanowanie. Prawdę mówiąc są niewielkie szanse na to, że kiedyś zmienisz ten układ, ponieważ wiąże się to z dużymi zmianami co pociąga za sobą większe kwoty lub po prostu jest to niemożliwe. Przeanalizuj swoje zachowania, odpowiedz na kilka powyższych pytań i zacznij planowanie – od największej rzeczy (wanna, szafa) a zakończ na najmniejszej (umywalka). Nie zawsze mamy wpływ na projekt budynku (wejście, piony), ale z pewnością jesteś w stanie porozumieć się w wielu kwestiach z deweloperem. Jeżeli jednak urządzasz łazienkę, w „starym” mieszkaniu musisz pójść na kompromis. Może się okazać, że nie jest możliwa całkowita zmiana układu łazienki. Pamiętaj, że nie tylko taka zmiana jest w stanie sprawić, że pomieszczenie to stanie się zupełnie innym miejscem. Być może coś co wydaje Ci się w tej chwili przeszkodą stanie się atutem wnętrza.

Szukaj rozwiązań

Na małej przestrzeni trudno upchnąć wszystko czego potrzebujemy. Poszukaj więc rozwiązań wielofunkcyjnych i takich, które pozwolą na wykorzystanie każdego centymetra.

  • Masz małe dzieci i wanna to konieczność? Z kolei mąż wracając z rannej przebieżki ma odmienne zdanie? Pomysł o wannie z prysznicem.
  • Nie jesteś w stanie ulokować nigdzie kosza na pranie? Zabuduj przestrzeń nad pralką i wykorzystaj jako miejsce na pranie i środki chemiczne.
  • Nie wiesz jak wykorzystać wnękę? Z rozczarowaniem stwierdzasz, że pralka czy szafa się nie zmieści? Zamontuj ościeżnicę i same fronty. Może posłużyć jako miejsce na ręczniki czy mopa.

Co więc zrobić by łazienka była dobrze urządzona i robiła wrażenie?

Nawet przy ograniczeniach dotyczących łazienek w bloku czy starej kamienicy jesteśmy w stanie stworzyć przyjemne miejsce. Pomyśl o tym by wziąć pod uwagę niżej wymienione punkty

  • pierwsze wrażenie – jeżeli na wprost wejścia jest pralka lub brodzik – łazienka wydaje się mniejsza i „zagracona”. Dobrym pomysłem będzie wanna, nad którą możesz umieścić dekoracyjne kafle, które zbudują klimat wnętrza. Umywalka na wprost wejścia to układ prawie idealny,
  • powiększenie przestrzeni gwarantują nam lustra. Dlaczego wspomniałam w poprzednim punkcie, że umywalka na wprost wejścia jest dobrym rozwiązaniem? Ponieważ nad nią często znajduje się właśnie lustro i wchodząc mamy wrażenie dużej łazienki. Niestety nie ma rozwiązań doskonałych, ponieważ w tym wypadku w lustrze odbijają się drzwi i aby Cię nie drażniły, dobierz je odpowiednio do stylu w jakim jest urządzona łazienka. A więc reasumując to co odbija się w lustrze powinno być ładne,
  • nieatrakcyjne wizualnie elementy upchnij w kąt. Pralkę, butelki z chemią czy ręczniki schowaj w szafie, a grzejnik postaraj się zaplanować w miejscu nie rzucającym się w oczy.

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook (https://www.facebook.com/Ostatni-Element-1578336145622004/) i instagram (https://www.instagram.com/ostatni_element/)
Zapraszam!😉

2 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

24 listopada 2018 o 03:40

Hej :* Ciekawe jest co piszesz, kilka rad zastosuje. Druga storna medalu dla mnie taka, że ciężko czasem wybrać sprzęt… Kilka razy kupiłam chociażby pralkę, która nie spełniła oczekiwań, a polecał ją sprzedawca. W końcu poszukałam rankingów w sieci i stąd – https://www.videotesty.pl/pralka/ranking/ wybrałam taką do tysiaka. Bez problemu wlazła do łazienki, nie wibruje i dobrze pierze. I nawet to pasuje pod Twoją radę, bo nie jest na wprost 😀

Kalina Droździokodpowiedz
5 stycznia 2019 o 00:45
– Odpowiedz na: Aga

Witaj, dziękuję za miłe słowa😀 mam nadzieję, że w czym pomogłam. Czasem trudno znaleźć coś co będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania, ale jak widzisz było warto. Koniecznie pochwal się efektami! Z chęcią zobaczę😉

Dodaj komentarz

error: Zawartość chroniona.