fbpx

Kiedy rozpocząć współpracę z projektantem?

Wybór projektu, zakup działki czy mieszkania to z pewnością ekscytujący moment. Po tym jak masz gwarancję że wszystkie formalności zostały dopięte a ręku trzymasz akt notarialny powoli zaczyna pojawiać się myśl o urządzaniu przestrzeni. Szukasz inspiracji na Pinterescie, rozmawiasz ze znajomymi, czytasz fora internetowe. Coraz częściej dociera do Ciebie informacja o tym jak projektanci potrafią zaaranżować przestrzeń. Z jednej strony chcesz by było pięknie, niepowtarzalnie, inaczej „niż mają wszyscy”. A drugiej na miarę Twoim potrzeb i możliwości finansowych. Kiedy więc rozpocząć współpracę w projektantem by etap projektowy przebiegał spokojnie – bez stresu, że za dwa dni musisz dać odpowiedź deweloperowi gdzie ma wykonać gniazdka? Jak to wszystko zorganizować by mieć czas na spotkania, czas na przemyślenie pewnych kwestii i organizację?

Czas to pieniądz! Zacznij od razu.

Dosłownie! Dlaczego wszyscy projektanci mówią, że współpracę trzeba rozpocząć najlepiej już dzisiaj? Czy oni chcą mnie naciągnąć? Ja jako projektant również odpowiem – w żadnym wypadku! Nikt nie chce Cię naciągać. To że niemal wszyscy projektanci namawiają Cię na jak najszybsze podjęcie działań wynika z chęci pomocy i wierz mi mamy ku temu powody. Jakie?

Mówimy to na podstawie doświadczenia.

Wnioski z pracy z różnymi klientami. Tutaj pewnie Cię nie zaskoczę jak napisze, że każdy z nas jest inny. W związku z tym każda współpraca jest inna. W momencie kiedy przyjdziesz do nas po wycenę czy nawet podpisać umowę – nie znamy się jeszcze na tyle dobrze by stwierdzić jak będzie nam się razem pracowało. Dlatego, często…..

Zakładamy, że współpraca może wymagać więcej wysiłku a Ty jako Inwestor będziesz potrzebował więcej naszej uwagi. Nie miej nam tego za złe. Przypominam, że robimy to dla wspólnego dobra i komfortu współpracy, ponieważ..

Musisz mieć odpowiednią dla siebie ilość czasu na przemyślenia. Kiedy dostarczamy Ci materiały, które wcześniej musimy przygotować a co się z tym wiąże? CZAS. Ty potrzebujesz go na odpowiedź. W następnym kroku to znowu my potrzebujemy chwilę by wdrożyć w projekt Twoje uwagi i sugestie. Po wykonaniu czynności znowu dostarczamy materiały a Ty znowu potrzebujesz czasu by nam odpowiedzieć i tak w kółko. Nie chodzi o to by Cię zniechęcić. Musisz pamiętać o jednym: jeśli chcesz by projekt w pełni Cię satysfakcjonował musimy rozmawiać, wymieniać się spostrzeżeniami, nanosić zmiany i znowu rozmawiać. Tylko to jest gwarantem projektu skrojonego na miarę Twoich potrzeb i możliwości. A co jeśli nie masz czasu? Projekt również jest możliwy do wykonania. Jednak na pewnych zasadach. Tutaj możesz wymagać od projektanta dyspozycyjności czasowej i szybkiej realizacji. Przecież wiedział na co się decyduje. Prawda? Tutaj się zgodzę, ale….

Nie myśl, że tylko Ty możesz wymagać. Taka współpraca wymaga kompromisów i sumienności obu stron. Także TWOJEJ. TAK TWOJEJ. Dlaczego?

Nasze wyliczenia nie biorą się znikąd. Czas na określone działania często jest niezmienny i choćby nie wiem co, nie zawsze mamy na to wpływ! Mógłbyś powiedzieć: pracuj więcej, szybciej i przestań marudzić! Od razu Ci podpowiem – pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć, bo wymagają przeliczenia przez komputer – wizualizacje, skupienia – rysunki techniczne – chyba nie chcesz abyśmy rysowali je w pośpiechu i popełnili błędy, które wyjdą na etapie realizacji a Ty poniesiesz dodatkowe koszty i „najesz się nerwów”.

Projektant ma prawo wymagać także od Ciebie. Czego? Terminowych odpowiedzi, uczciwości i szczerości – jeśli coś Ci się nie podoba powinieneś o tym mówić otwarcie.

Zatem sam widzisz, że odkładanie decyzji by podjąć współpracę z projektantem nikomu nie służy. Plusami odpowiednio wcześnie podjętej współpracy mogą być:

Przyjemna i miła współpraca bez spoglądania na zegarek i kalendarz.

Możesz ustalić z projektantem ile potrzebujesz czasu na odpowiedzi. Czasem mimo wcześniejszej deklaracji możesz potrzebować go jeszcze więcej. Jeśli zgłosiłeś się po pomoc dużo wcześniej projektant prawdopodobnie zgodzi się.

Jest większa szansa, że projekt będzie Ci się podobał. Mógłbyś tutaj powiedzieć: przecież jak przyjdę po projekt to powiem czego oczekuję i tyle. Po co się rozdrabniać?! I tu Cię zdziwię. Wielu Inwestorów z podobnym podejściem po pierwszej rozmowie ma mętlik w głowie. Zadajemy mnóstwo pytań, ponieważ musimy Cię poznać. Reakcja może zadziwić. Wiele osób zaczyna się gubić, nie jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Czasem podczas procesu projektowego kilkakrotnie zmienia zdanie – co może mieć miejsce. W końcu projektujemy Twój dom a on ma być idealny. Dlatego sam widzisz lepiej mieć czas na rozterki.

Unikniemy błędów projektowych – nikt nie lubi pracować w pośpiechu i każdy z nas pewnie nie raz się przekonał ze w takich warunkach nie trudno o pomyłkę.

Wykonując projekt odpowiednio wcześnie może zmienić wiele rzeczy w układzie pomieszczeń oraz lokalizacji poszczególnych elementów. Przykładem mogą być instalacje, które zaprojektowane zostaną pod wcześniej wypracowaną koncepcję. A co za tym idzie….

Zaoszczędzisz CZAS? Jak to przed chwilą czytałem że go potrzebujemy a teraz że go zaoszczędzę. Zdecyduj się kobieto! Upieram się przy swoim. Oszczędzasz czas na niepotrzebne przeróbki ze strony wykonawców. Czasem w trakcie tych prac potrafią pojawić się problemy a łatanie problemów wymaga CZASU co może spowodować opóźnienia.

Zaoszczędzisz pieniądze. Zamiast wydawać je na przeróbki możesz przeznaczyć na inne elementy wnętrza czy np kupić lepszą armaturę do łazienki.

Nie będziesz się niepotrzebnie denerwować.

Reasumując można odnieść wrażenie – my projektanci tak uważamy – praca z projektantem to duża oszczędność czasu, stresu i pieniędzy. Duża część pracy jest wykonywana za Ciebie. Twoim zadaniem jest udzielanie szczerych komentarzy do omawianych materiałów. Jeśli coś jest nie tak mamy obowiązek to poprawić. To jak będzie się prezentował projekt powinno być zgodne z Twoim poczuciem estetyki, ponieważ to Twój dom. My ze swojej strony jako projektanci będziemy Cię wspierać i pomagać w podjęciu decyzji wskazując ich dobre i złe strony. Zatem jeśli jesteś na etapie zakupu mieszkania czy budowy domu poszukaj pomocy już dziś z pewnością wpłynie to pozytywnie na proces realizacji. Powodzenia!

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook (https://www.facebook.com/Ostatni-Element-1578336145622004/) i instagram (https://www.instagram.com/ostatni_element/)Zapraszam!😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.