ROZWIĄZANIA KUCHENNE – MECHANIZMY, SYSTEMY PRZECHOWYWANIA I ORGANIZERY
Każda przestrzeń w domu powinna cieszyć nasze oko i nie powinno być wyjątków. Są takie miejsca, w których niezwykle istotna jest również funkcjonalność oraz prostota użytkowania i przechowywania. Chodzi oczywiście o kuchnię. Dzisiejszy wpis nie będzie o wyglądzie zewnętrznym, ale o tym w jaki sposób to wszystko działa i jak to zrobić, aby przestrzeń wykorzystać optymalnie.
Po pierwsze – MECHANIZMY OTWIERAJĄCE
Producenci mebli kuchennych oferują rozmaite mechanizmy do otwierania szuflad. Mogą to być prowadnice zapewniające pełen wysuw – dzięki czemu całą zawartość mamy jak na dłoni. Rozwiązania wykorzystujące łożyska kulkowe gwarantują gładkie i bezszelestnie przesuwanie szuflad, bez chwiania na boki. Standardem jest już system samodomykania z amortyzacją – szuflada zwalnia tuż przed zamknięciem, a potem sama się domyka. Nawet przy gwałtownym jej popchnięciu nie dochodzi do uderzenia. Tak zwany „cichy domyk” jest również standardem w frontach szafek kuchennych. Komfort użytkowania mebli bez uchwytów zwiększymy jeszcze bardziej, stosując elektryczne wspomaganie ruchu. Krótkie naciśnięcie powierzchni frontu lub lekkie pociągnięcie za uchwyt wystarczy, by szafki otworzyły się dalej same. W przypadku wykrycia przeszkody (np. dziecka) na drodze, następuje zatrzymanie urządzenia. W systemie bezdotykowym mamy czujniki ruchu.
Standardem powoli się stają również fronty szafek górnych podnoszone do góry. Fronty przesuwane pionowo – po lekkim naciśnięciu albo pociągnięciu za uchwyt – wysuwają się, a następnie unoszą. Można je zatrzymać w dowolnej pozycji. Z kolei łamane po pociągnięciu za uchwyt łamią się i podnoszą. Drzwiczki otwierane kołyskowo poruszają się po linii łuku i układają na górnym korpusie mebla.
PRZECHOWYWANIE – SYSTEMY CARGO
Cargo, czyli mechanizm z koszami wysuwanymi na szynach, to kolejne funkcjonalne rozwiązanie – bardzo przydatne w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Chyba najbardziej rozpoznawalny w tej chwili system kuchenny. Na ogół ma zastosowanie w wąskich, głębokich szafkach, bo daje łatwy dostęp do wszystkich schowanych wewnątrz rzeczy. Kosze wysuwa się bowiem wraz z całą zawartością (w zwykłej szafce trzeba by było najpierw wyjąć przedmioty znajdujące się z przodu). Są stabilne i wytrzymałe – udźwig dochodzi nawet do 120 kg. Mogą być wyposażone w rozmaite akcesoria (np. pałąki do wieszania ścierek) i systemy (miękki dociąg, prowadnice z hamulcami itd.).
Kosze cargo występują w różnych rozmiarach. Najwęższe mają 15 cm szerokości – więc nawet tak małą przestrzeń można dzięki nim funkcjonalnie zagospodarować. Bywają niskie (montuje się je pod blatem), średniej wysokości i bardzo wysokie (sięgające praktycznie do sufitu). W sprzedaży są też cargo z obrotowym stelażem, te jednak sporo kosztują, a nie zapewniają pełnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz mebla. W szafkach narożnych można zastosować system z wysuwanymi półkami – po wyciągnięciu i odchyleniu na bok przedniego kosza, tylny przesuwa się na jego miejsce.
Podobnym rozwiązaniem jest space tower. Tutaj różnica polega na tym, że kosze nie są przymocowane do frontu jak w przypadku poprzedników. Front jest uchylny, na zawiasach – czyli jak w tradycyjnej szafce. W środku znajdują się jezdne półki, kosze czy szuflady. Wysuwamy tą, która w danym momencie nas interesuje. Z takiego rozwiązania z pewnością będą zadowolone dzieci. Niejednokrotnie wysokie szafy cargo bez wspomagania trudno im otworzyć. Nie pomylę się każdy rodzic ceni sobie kiedy dziecko od najmłodszych lat wykazuje się samodzielnością. Z pewnością takie rozwiązanie to ułatwi.
ORGANIZERY I SYSTEMY DO PRZECHOWYWANIA
Duże znaczenie ma też dodatkowe wyposażenie mebli. Ułatwia przechowywanie rzeczy w szufladach i szafkach, pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń, utrzymać porządek w kuchennych akcesoriach oraz wygospodarować na nie stałe miejsce. Do wyboru mamy różnego typu i o rozmaitej wielkości organizery, wkłady, uchwyty czy wysuwane kosze.
Rozwiązaniem godnym uwagi są przegrody (ramy) do szuflad, w których położenie listew poprzecznych dowolnie się ustawia – odpowiednio do wielkości przechowywanych przedmiotów. Pewne mocowanie ram zapewniają magnesy lub elementy antypoślizgowe.
Wkłady na sztućce to dość niepozorne wyposażenie, jednakże niezbędne w każdej kuchni. Wykonywane są one z tworzywa, drewna i stali nierdzewnej. Mogą dzielić głęboką szufladę na dwie płytsze, w których da się zmieścić więcej przedmiotów. Przenośne uchwyty na naczynia – w szczególności na talerze – zapobiegają ich przesuwaniu i ewentualnemu rozbiciu wewnątrz szuflady. Talerze układa się jeden na drugim – pojedynczy uchwyt może zmieścić nawet kilkanaście sztuk.
Wygodnym rozwiązaniem są pojemniki na śmieci wysuwane na prowadnicach – zwykle montowane w szafce pod zlewozmywakiem – oraz specjalne szuflady na kosze na śmieci i środki czystości, z umieszczonym poprzecznie ściankami działowymi. Zapewniają one domownikom łatwy dostęp do tych akcesoriów.
ELEMENTY DODATKOWE
Po pierwsze – gniazdka blatowe, które w blacie kuchennym to wygodne i bezpieczne rozwiązanie w przypadku, gdy nie możemy lub nie chcemy umieszczać gniazd w ścianie nad blatem. Gniazdka te posłużą do podłączenia drobnych urządzeń AGD, takich jak mikser, blender, sokowirówka, czajnik, itp. Kiedy nie używamy tych urządzeń możemy je schować, a gniazdo blatowe zamknąć, odzyskując miejsce do pracy na blacie roboczym. Zasada działania gniazd nablatowych jest bardzo prosta. W zależności od modelu, dostęp do gniazdek uzyskujemy poprzez ich wysunięcie, odchylenie klapki lub obrót zaślepki. Kiedy nie są używane, są zasłonięte i zabezpieczone.
Po drugie – oświetlenie LED
Projektowanie każdej kuchni musi uwzględniać również oświetlenie. Najważniejszymi strefami, wymagającymi dobrego oświetlenia w kuchni są: zlewozmywak, płyta kuchenna, blat na którym przygotowujemy posiłki oraz stół. Możemy to wykonać w technologii energooszczędnej LED, zasilanej z sieci elektrycznej lub akumulatorowej.
Kuchnia – serce każdego wnętrza. Od zawsze oczko uwagi projektantów i technologów. To właśnie w tym miejscu spędzamy aktywnie najwięcej czasu. Każde ułatwienie, nowe rozwiązanie wspomagające codzienne użytkowanie sprawia, że ten czas spędzamu w przyjazny sposób. Pamiętaj o tym dokonując zmian w „sercu” domu.
Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook (https://www.facebook.com/Ostatni-Element-1578336145622004/) i instagram (https://www.instagram.com/ostatni_element/)
Jestem architektem wnętrz z pasją do projektowania mebli. Chętnie przełamuję stereotypy eksperymentując z materiałami i fakturami. W swoich projektach zwracam uwagę na funkcjonalność, oryginalność oraz nowatorskie rozwiązania. W wolnych chwilach zajmuję się tworzeniem elementów wykończenia wnętrz, grafik oraz malarstwem. Pasjonuje mnie praca w drewnie.