fbpx

„Wzory we wnętrzach – jak je łączyć?”

 

 

 

Planując remont zastanawiasz się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich są ściany – i tutaj dochodzimy do sedna – nieciekawa ściana pomalowana tradycyjną farbą czy może wzorzysta tapeta? Wzory nie są łatwym tematem, szczególnie, że dzisiaj każdy z producentów ma do zaoferowania niezliczoną ilość propozycji. Obecne są na tapetach, meblach, dywanach czy tkaninach. Tylko jak je ze sobą łączyć i jak nie przesadzić?

W jednym stylu

Łącznie wzorów to ciekawa zabawa. Jest jednak kilka zasad, o których powinieneś wiedzieć. Aby mieć pewność, że efekt będzie ciekawy dobieraj wzory pod kątem stylu – tak więc jeżeli idziesz w geometrię pozostań przy tej koncepcji. Tapeta może mieć inne barwy niż tapicerka krzeseł czy dywan. Ważne byś konsekwentnie działał w obrębie myśli przewodniej. Bardzo często spotykam się z obawami inwestorów i zdaniem: „podobno nie powinno łączyć się kraty z kwiatami”. Bzdura! Oczywiście masz prawo do wątpliwości, jednak zanim zrezygnujesz z jakiegoś pomysłu, najpierw zestaw ze sobą próbki. Może się okazać, że utwierdzisz się w swojej koncepcji lub całkowicie ją zmienisz.

Kolorystyka

To kolejne kryterium według, którego możemy determinować swoje wybory. Naturalnie przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Jest kilka trików, które mogą Ci to ułatwić:

– tonacje jednego koloru

– pastele

– monochrom

– neutralny + żywy

Korzystając z tej opcji masz niemal pewność, że efekt końcowy będzie zadowalający. Jeżeli czujesz się na siłach możesz pozwolić sobie na niekonwencjonalne połączenia wzorów, jednak przy zachowaniu spójnej kolorystyki.

Jak nie przesadzić?

Tak naprawdę można zaaranżować neutralne wnętrze stosując nawet 6 wzorów, jednak wymaga to niezwykłego wyczucia. Jeżeli obawiasz się, że możesz nie podołać – postaw sobie ograniczenie – maksymalnie 2,3 wzory. Dodatkowo staraj się zastosować jedną z powyższych rad, pokazać próbki innej osobie – nie obawiaj się krytyki, być może dzięki tej rozmowie wpadniesz na inny, jeszcze ciekawszy pomysł, a przede wszystkim zestawiaj ze sobą materiały. Jestem pewna, że efekt będzie idealny!

Sprawdź wcześniej czy wzory ze sobą współgrają!!

Większość z nas popełnia ten błąd. Jedzie na zakupy bez planu i wybiera to co mu się podoba. Kiedy jednak przychodzi koniec remontu i wszystko ląduje we wnętrzu efekt nie powala. Dlaczego? Ponieważ robisz zakupy bez planu i nie zestawiasz ze sobą materiałów. Jeżeli planujesz użyć kilku wzorów – zapytaj w sklepie czy dostępne są próbki. Przykładając jedną do drugiej łatwiej będzie Ci ocenić czy pasują do siebie. Kolejnym pomysłem może być zabranie na zakupy kawałka zakupionej już tapety czy tapicerki meblowej (zawsze producent dołącza kawałek tkaniny – skorzystaj z tego). Dzięki temu będziesz pewny, że efekt finalny będzie zadowalający i unikniesz rozczarowania, które do tej pory było prawdopodobne.

Coś wzory musi łączyć!

Niezależnie od tego jakie kryterium doboru wzorów wybierzesz, jedno jest pewne – coś musi je łączyć. Wzór, kolor, styl – to już Twoja decyzja. Jak we wszystkim wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Powodzenia!

 

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.