fbpx

Czym się kierować kupując mieszkanie lub wybierając projekt domu?

Wybór miejsca, w którym planujesz spędzić najbliższe lata a może nawet całe życie jest bardzo trudny. Wiąże się z przemyśleniem wielu kwestii, rozmowami, rozterkami oraz burzą emocji. Prócz elementów takich jak komunikacja, lokalizacja, dostęp do placówek edukacyjnych ważny jest także sam dom czy mieszkanie. Dzisiaj podpowiem Ci na co warto zwrócić uwagę szukając mieszkania czy projektu domu.

Elementy nie do ruszenia

W projekcie domu czy mieszkaniu z pewnością znajdzie się kilka elementów tzw. „nie do ruszenia”. Co to znaczy? O ile ścianki działowe możemy przesuwać w dowolny sposób tak czynniki, które mają bezpośredni wpływ na konstrukcję czy wytrzymałość budynku muszą pozostać nienaruszone. Tak, więc fundamenty, ściany nośne/podciągi, wygląd dachu czy wysokość pomieszczeń itp. Wiele z nich potrafi niweczyć nasze plany, dlatego szukając inwestycji zwracaj dużą uwagę na te części, których zmiana jest niemożliwa lub bardzo kosztowna.

Ergonomia

To kolejny ważny punkt. Zwróć uwagę na wielkość pomieszczeń i ich położenie w całym mieszkaniu. Dobrym układem jest następujący: wiatrołap, łazienka, kuchnia (po wejściu do mieszkania możemy od razu odłożyć zakupy), salon (jako kolejne pomieszczenie strefy dziennej), gabinet, pokój dziecka/pokój gościnny, sypialnia, garderoba, łazienka. Zwróć uwagę na to czy nie będziesz musiał biegać z gorącym garnkiem przez pół mieszkania. Ważne by łazienka znajdowała się blisko sypialni. Dobra lokalizacja gabinetu – to dość oddalony od strefy dziennej – kiedy domownicy są obecni, hałas może okazać się dużym utrudnieniem.

Wielkość vs potrzeby

To jeden z ważniejszych punktów. Bardzo często zdarza się, że przeceniamy swoje potrzeby i kupujemy inwestycję o za dużym lub za małym metrażu. Najlepszym sposobem jest zapisywanie swoich potrzeb przez dłuższy czas. Nie rób tego w jeden wieczór, bo z pewnością o czymś zapomnisz.

– Przeanalizuj sposób spędzania wolnego czasu;

– ważne może być także to czy pracujesz w domu – praca w salonie czy jadalni na dłuższą metę nie jest dobrym pomysłem – pomyśl o miejscu przeznaczonym tylko i wyłącznie do pracy;

–  jeżeli irytuje Cię widok rozwieszonego prania w sypialni – pomyśl o pralni;

– jeśli nie planujesz większej zabudowy w łazience, być może okaże się potrzebne pomieszczenie lub schowek gospodarczy;

– robisz przetwory? Sprawdź czy nie potrzebujesz dodatkowej zabudowy w kuchni czy spiżarni;

– masz dziecko? Zaplanuj docelowe miejsce jego zabawek – z pewnością będą w całym mieszkaniu, ale swoje miejsce muszą mieć, choćby ze względu na nawyk odkładania rzeczy;

– wanna czy prysznic? Może jedno i drugie?;

– duża czy mała kuchnia?;

– na jakie mieszkanie czy dom mnie stać?

To tylko kilka w wielu pytań, na które musisz odpowiedzieć by trafnie wybrać projektu domu czy mieszkanie. Możesz powiedzieć: „przecież ja nie projektuję jeszcze wnętrza! Póki co wybieram mieszkanie. Pomyślę o tym później. Teraz nie mam na to czasu. Chcę szybko kupić, urządzić i zamieszkać. W takim tempie nigdy nie wybuduję domu!”

BŁĄD! Nie myśl w ten sposób. Przemyśleć wszystkie te kwestie powinieneś, zanim jeszcze zaczniesz oglądać mieszkania. Dzięki temu BĘDZIESZ dokładnie WIEDZIAŁ CZEGO SZUKASZ! Unikniesz pomyłek, a być może nawet przeprowadzki. Postaraj się także – o ile jest to możliwie – przeanalizować swoje plany życiowe na kilka najbliższych lat.

Elewacja

To kwestia, na którą chyba najbardziej zwracamy uwagę. Po prostu: czym dom nam się podoba czy też nie. Pamiętaj, o tym, że musi być dla Ciebie atrakcyjny z każdej strony. Jeżeli uważasz, że okna są zbyt małe czy duże – możesz to zmienić. Co prawda zmiana taka nie wymaga projektu zamiennego, ale akceptacji kierownika budowy już tak. Zmiana lokalizacji bramy garażowej już niestety wymaga projektu zamiennego. Oczywiście wygląd elewacji to dobry kierunek, jednak nie jedyny, którym powinieneś się kierować.

Jakie możliwości daje wnętrze?

To już kwestia, którą zweryfikujesz na podstawie konkretnego mieszkania. Pojedź na miejsce, dokładnie się przyjrzyj. Jeśli jest to możliwe – wykonaj kilka zdjęć. Pomyśl jaki wnętrze ma potencjał i czy to co udało Ci się ustalić wcześniej masz szansę wcielić w życie. Po powrocie do domu wypunktuj swoje spostrzeżenia. Postępuj tak przy każdej inwestycji. Z pewnością notatki okażą się bardzo pomocne.

Koszty utrzymania

To z pewnością kwestia, która nie może zostać przeoczona. Zapytaj agenta jakie są koszty utrzymania mieszkania. Nie bazuj jednak tylko na jego opinii. Jeśli nadarzy się okazja do rozmowy z mieszkańcami osiedla czy bloku, zapytaj jak wygląda to ich punkt widzenia. Kolejnym źródłem informacji może być internet. Przede wszystkim jednak główną wytyczną powinny być Twoje możliwości finansowe.

Gotowy projekt czy indywidualny?

Pytanie chyba zadawane najczęściej. Bardzo często spotykam się z dylematem potencjalnych właścicieli domów. Z pewnością do zalet projektu gotowego możemy zaliczyć: niższą cenę, możliwość dostosowania projektu do naszych potrzeb, jest produktem gotowym, a więc możesz do zakupić dzisiaj i od razu rozpocząć pracę nad poprawkami, szybciej zaczniesz budowę. Nawet jeśli będziesz musiał dopłacić za projekt zamienny to i tak wyjdzie Cię to korzystniej niż projekt indywidualny. Minusem jest fakt, że dom jest powtarzalny. Z kolei projekt indywidualny jest tylko jeden, Twój – autorski, nawet jeśli pracuje przy nim architekt to robi to zgodnie z Twoimi życzeniami. Będziesz mieć poczucie samorealizacji, dumy i spełnienia. Wszystko będzie skrojone na miarę i nie powinno wymagać projektów zamiennych czy dodatkowych ustaleń – w dużym stopniu zależy to od stopnia porozumienia pomiędzy Tobą a architektem. Minusem jest okres oczekiwania na projekt, jest to dość długi proces. Projektant musi zrozumieć Twoje potrzeby, konsultować etapy pracy, rozmawiać, ustalać. Z pewnością będzie to trwało kilka miesięcy. Prócz samego projektu budynku należy także zaplanować instalacje, doprowadzenie mediów itp. Na sam koniec konieczna jest masa wyliczeń – czy projekt spełnia normy, czy budynek będzie wytrzymały, czy jest dobrze zaprojektowany pod kątem konstrukcyjnym, a więc swój udział musi mieć tutaj także sam konstruktor. Jak sam widzisz jest tego wiele. Czy warto? Decyzję pozostawiam Tobie. Jak powszechnie wiadomo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.