fbpx

Czym się kierować wybierając drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe?

Wybór mebli, podłogi czy koloru ścian wymaga od nas chwili skupienia i przeanalizowania. Zastanawiamy się czy kolor frontów będzie pasował do podłogi czy blatu, kanapa w odważnych barwach do pastelowych ścian, wzorzyste kafle do tapety. Nie podejmujemy tych decyzji pochopnie, ponieważ łatwo przesadzić. Każdy z nas chce cieszyć się przestrzenią zaaranżowaną „ze smakiem”. Niestety często przemyślaną i ciekawą kompozycję barw i faktur psujemy mniej designerskimi elementami, które niestety muszą znaleźć we wnętrzu. Mam na myśli drzwi, listwy przypodłogowe, klamki, uchwyty, mocowania, kontakty, włączniki świateł– jest ich o wiele więcej, ale dziś skupmy się na tych pierwszych.

Drzwi – kolor, materiał i forma

Mogłoby wydawać się, że wybór drzwi to nic skomplikowanego. Czynnikiem, który ma główny wpływ na nasz wybór to cena i wygląd. Brakuje jednak trzeciego równie ważnego pytania: jak będą prezentowały się na tle innych elementów wyposażenia wnętrza? Podpowiem Ci trzy kryteria, którymi możesz kierować się dokonując zakupu:

  1. Drzwi drewniane, naturalne wybarwienie – staraj się dobrać pod kolor podłogi (jeśli jest drewniana). Drzwi powinny być łudząco podobne lub zupełnie inne. Na przykład jeśli podłoga jest dębowa, a dostępne na rynku drzwi nie są identyczne – postaw na drzwi bielone lub w zupełnie innym odcieniu (np. ciemne), ale pamiętaj by różnica była znacząca. Dlaczego? Nie zaleca się stosowania materiałów o zbliżonym wybarwieniu, ponieważ różnica będzie widoczna. W konsekwencji odbierzemy to jak błąd czy nieumiejętne dobranie materiałów.
  2. Drzwi w kolorze ścian? – bardzo modny, a zarazem odważny w tej chwili trend. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że drzwi stają się mało widoczne, a przestrzeń optycznie się powiększa. Można zaszaleć do tego stopnia – granatowa ściana, granatowe drzwi. Z pewnością jest to propozycja dla odważnych. Dużym minusem może okazać się konieczność przemalowania drzwi kiedy zmieniamy kolor ściany.
  3. Ponadczasowa biel – białe drzwi zawsze zdają egzamin. Pasują do każdego wnętrza, niezależnie od zmian, które w nim zachodzą. Niezależnie od koloru ścian czy podłogi – zawsze wyglądają elegancko. W połączeniu z białymi listwami przypodłogowymi gwarantują świetny efekt wizualny.

Z pewnością drzwi drewniane, niezależnie od tego czy pomalowane na biało czy zabezpieczone olejem, pozostawią Ci więcej możliwości. Jak wiemy drewno jest wdzięcznym materiałem. Możesz zmieniać ich kolor kiedy zajdzie taka potrzeba. Tak więc staraj się wybrać materiał, który daje Ci możliwość wprowadzenia zmian.

Jak wiemy drzwi mogą być gładkie lub frezowane/stylizowane. To na jakie się zdecydować będzie miał wpływ styl w jakim urządzasz wnętrze. Jeśli jest bardzo nowoczesne, surowe, modernistyczne – postaw na gładkie. Preferujesz styl klasyczny lub rustykalny – możesz pozwolić sobie na drzwi frezowane. Bardzo modne są w tej chwili drzwi metalowe z przeszkleniami – te z powodzeniem wpasują się w niemal każdą przestrzeń.

Listwy – białe, drewniane czy w kolorze?

Jak powszechnie wiadomo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Podobnie jak w przypadku drzwi musisz określić swoje potrzeby. Jeśli chcesz by drzwi oraz listwy nie były widoczne, zdecyduj się na takie w kolorze ściany. Wiele producentów oferuje listwy przypodłogowe, które nadają się do malowania. Stawiasz na drzwi i podłogi drewniane? Możesz skusić się także na takie listwy, jednak ostrożnie, nie trudno przesadzić. Ostrożnym i gwarantującym dobry efekt wyborem będą białe listwy.

Na co więc się zdecydować?

Jesteś praktyczny? Nie chcesz za każdym razem malować drzwi, listew a jednocześnie chcesz by efekt zawsze być ciekawy? Najlepszym w mojej ocenie rozwiązaniem będą białe listwy i białe drzwi (drewniane) –  pasują do każdego koloru ścian, stylu i materiału. Niezależnie jakich zmian we wnętrzu dokonasz efekt zawsze będzie ciekawy. Powodzenia za zakupach!

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

2 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Marcin Wojdyłoodpowiedz
12 lipca 2019 o 08:33

Cenne wskazówki, zwłaszcza dla osób, które dopiero raczkują w tym temacie!

Kalina Droździokodpowiedz
5 sierpnia 2019 o 10:05
– Odpowiedz na: Marcin Wojdyło

Taki właśnie jest cel. Nie wszystkich stać na projekt wnętrza, są tez takie osoby, które nie potrafią sobie wyobrazić efektu końcowego i nie bardzo wiedzą jak dokonywać wyborów. Mam nadzieję, ze artykuł okaże się pomocny!

Dodaj komentarz

error: Zawartość chroniona.