fbpx

Jak przygotować się do remontu łazienki?

Prace remontowe zawsze wiążą się z bałaganem, niemałym nakładem finansowym i ogromną ilością pracy. Jest to zdecydowanie szersze zagadnienie niż wykończenie wnętrza. Przed podjęciem działań musimy najpierw doprowadzić wnętrze do stanu „zero”, co wiąże się z pracami rozbiórkowymi oraz utylizacją gruzu czy starych sprzętów. Kolejny element to instalacje. Znacznie trudniejsza jest ich modyfikacja niż ułożenie na etapie budowy domu czy mieszkania. Jak więc poradzić sobie z tym wyzwaniem by nie zwariować? Co zrobić by praca przyniosła satysfakcję i poczucie, że warto było poświęcić tyle energii?

Określi co chcesz osiągnąć. Dlaczego chcesz zrobić remont?

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. Jeśli motorem Twoich działań ma być tylko i wyłącznie efekt wizualny to być może nie jest konieczny generalny remont a jedynie mała metamorfoza. Estetykę możesz poprawić zmieniając dodatki, kolor ścian – jeśli kafle nie są po sufit, a nawet malując same kafle. Kolejna opcja to tapeta lub zmiana szafki i nowa umywalka. Generalny remont będzie uzasadniony jeżeli Twoja łazienka jest w naprawdę złym stanie, jest niefunkcjonalna, zawiera elementy, które nie odpowiadają Twoim potrzebom.

Kolejne pytanie jakie powinieneś sobie zadać to: co chcę osiągnąć? Przede wszystkim skup się na czynnikach praktycznych. Dzięki temu sprecyzujesz co powinno się w niej znaleźć.

Funkcja

Rozpocznij od listy elementów czy rozwiązań, które się nie sprawdziły = masz listę rzeczy, których unikać. Następnie odpowiedz sobie na pytanie w jaki sposób korzystasz łazienki? Czy wpadasz do niej rano i masz dosłownie 5 minut do wyjścia? W pośpiechu bierzesz prysznic? Wracasz późno, zaglądasz tam tylko na chwilę i kładziesz się spać? Jesteś osobą, która ceni sobie powolne poranki i długą kąpiel? Makijaż wykonujesz tylko i wyłącznie w tym pomieszczeniu = dobre doświetlenie? W tej sposób sporządzisz listę funkcji, które muszą zostać spełnione jednocześnie w dużym stopniu nakreślając od razu zakres zakupów.

Jakie masz możliwości finansowe?

Kolejny bardzo ważny punkt. Wiele z nas zabiera się od razu do pracy. Bez ustalenia celu, planu oraz możliwości. Moja rada? Z pełną szczerością i uczciwością przyznaj sam przed sobą na co Cię stać. W żadnym wypadku nie chcę Cię zniechęcić. Wręcz przeciwnie. Niezwykle ważne jest by wykonana praca dała Ci komfort życia ale także komfort ekonomiczny. Dzięki szczerej odpowiedzi na to pytanie będzie w stanie dobrze zarządzać budżetem.

Połącz w całość dwa działania –> PLANUJ!

Wiesz już czego potrzebujesz, co chcesz zmienić i jakie masz możliwości. Pora na planowanie. Nie mam na myśli tylko i wyłącznie wyboru sprzętów, ale także zapisanie wszystkich cen. Sporządź mały kosztorys. Na tym etapie będziesz już w stanie stwierdzić czy zrobisz demolkę i zmieniasz wszystko. Może okazać się, że zabraknie Ci pieniędzy na część wyposażenia. Nie martw się. Wiesz jaki jest tego plus? Dowiadujesz się o tym przed podjęciem prac. Możesz przesunąć je w czasie i określić ile jeszcze powinieneś zaoszczędzić, aby ze spokojem działać i wykonać plan w 100%. Kolejnym rozwiązaniem jest ponowna weryfikacja potrzeb i zrezygnowanie z części prac tzw kompromis. Możesz zmienić wyposażenie a kafle pomalować. Dzięki temu zaoszczędzisz na materiale a także robociźnie.

Właśnie! A co z robocizną?

Zazwyczaj myśląc o remoncie głównie skupiamy się na materiałach, zapominając o tym by dokładnie skonsultować koszt samych prac. Masz już plan i kosztorys, prawda? Nic nie stoi Ci na przeszkodzie aby porozmawiać z potencjalnym wykonawcą. Znając zakres prac i rodzaj materiałów będzie w stanie wykonać rzetelną wycenę. Pamiętaj, że przy remoncie kosztów jest nieco więcej. Tym bardziej uwzględnij wszystkie możliwe elementy. Samo przeniesienie instalacji czy skucie kafli to jedno, musisz też pozbyć się gruzu = koszt kontenera. Pomyśl o wszystkim a nie będziesz zaskoczony i zmieścisz się w zakładanym budżecie.

Koniecznie zajrzyj na nasz facebook (https://www.facebook.com/Ostatni-Element-1578336145622004/) i instagram (https://www.instagram.com/ostatni_element/) Zapraszamy!😉

Jak zaplanować prace by nie „stracić spodni” i cieszyć się efektem?

Często spotykam się z sytuacją kiedy para wybiera np kafle. Po krótkiej rozmowie ze sprzedawcą okazuje się, że wykonawca rozpoczął już prace i dany materiał potrzebny jest od razu. Nie zawsze jest taka możliwość. Jaki jest efekt? Kupujemy droższy materiał, bo musimy mieć wszystko na wczoraj. Sytuacja ma tak naprawdę dwa skutki: 1) przekroczony budżet, 2) niespójny efekt wizualny. Mam jedną ważną radę. Zaplanuj i dokonaj zakupu materiałów wcześniej. Najlepiej kilka tygodni przed rozpoczęciem prac. Jeśli dostawa będzie miała opóźnienie nic się nie stanie. Warto także zrealizować zamówienie w jednym sklepie. Zyskasz czas i być może otrzymasz rabat lub darmową dostawę. Efekt: zmieściłeś się w budżecie, wszystkie materiały zakupiłeś zgodnie z planem, wykonawca zrealizował prace zgodnie z wyceną i harmonogramem, łazienka wygląda dokładnie tak jak chciałeś. Myślę, że nie muszę pisać nic więcej by Cię przekonać. Powodzenia!

2 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Hostingwarsawodpowiedz
25 sierpnia 2020 o 01:24

Super napisany artykuł, zwłaszcza kwestie planowania!

Kalina Droździokodpowiedz
27 września 2020 o 22:44
– Odpowiedz na: Hostingwarsaw

Bardzo miło czytać takie słowa. Staramy się pomóc udzielając wskazówek na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji z czym nasi klienci mają kłopot. Być może jest coś z czym nasz kłopot drogi Gościu i chętnie poczytałbyś/poczytałabyś na ten temat?

Dodaj komentarz

error: Zawartość chroniona.