fbpx

Jak urządzić spójne mieszkanie?

Często zastanawiamy się jak podejść do kwestii urządzania mieszkania. Kiedy o tym myślimy wydaję się to na pozór łatwe przecież w internecie jest masa inspiracji, a jednak kiedy przechodzimy do działania czasami zadanie nas przerasta. Ważnymi aspektami są te trzy elementy które stające się jednością sprawiają, że architekci wnętrz kreują piękne i spójne przestrzenie: harmonia, konsekwencja, funkcjonalność.

Styl
Jak najbardziej bawienie się stylami i łączenie ich jest ciekawą koncepcją lecz wbrew pozorom jest to skomplikowany zabieg stylistyczny. Jeśli chcemy dość sprawnie stworzyć projekt mieszkania warto postawić na jeden styl, który konsekwentnie będziemy wprowadzać w kolejnych pomieszczeniach.

Kolor
Ważną kwestią jest dobór kolorystyki- zasadą tworzenia wnętrza jest wybór 3 kolorów, które będziemy ze sobą komponować dobierając poszczególne elementy zaczynając od koloru ścian, po rodzaj posadzki oraz podstawowych elementów we wnętrzu. Pamiętajmy też, że kolory mocno wypływają na nasze samopoczucie oraz potrafią optycznie zmienić pomieszczenie. Warto wybrać kolor przewodni oraz skomponować paletę, w której jeden może być akcentem a dwa pozostałe staną się tłem. Jasne i ciepłe kolory zdecydowanie powiększą wnętrze oraz je rozjaśnią, jeśli nasze pomieszczenie jest usytuowane od północnej strony. Natomiast zimne i ciemne kolory zmniejszą je znacznie. Pamiętajmy też, że kolor który sprawdza się na małych powierzchniach niekoniecznie wpłynie pozytywnie na dużą przestrzeń.

Materiał

Elementem który mocno spaja przestrzeń jest podłoga. Warto postawić na jednolitą, szczególnie w pokojach ( salon, sypialnia, pokój dziecięcy) w kuchni i łazience często stosuje się inny materiał ze względu na odmienny charakter wnętrza oraz funkcję.
Za formą powinna podążać funkcjonalność. Mieszkanie powinno nie tyle co dobrze wyglądać, a być ergonomiczne. Jak wiadomo najlepiej będzie, kiedy te dwie kwestie pójdą w parze. Ważne aby mieszkanie było zaprojektowane z myślą o użytkownikach oraz ich potrzebach.

Istotną kwestią jest aby traktować projekt mieszkania całościowo, nie myśleć o każdym wnętrzu osobno. Starać stworzyć jednolity zamysł stylistyczny. Pomóc w tym może wcześniej wspomniany kolor, który będzie się pojawiał w każdym pomieszczeniu na przykład jako akcent lub ujednolicona podłoga w większej części mieszkania. Niezależnie co będzie motywem przewodnim Twojego mieszkania, pamiętaj by być konsekwentnym. Staraj się by wnętrze odzwierciedlało Twoją osobowość.Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.