fbpx

JAKĄ NAWIERZCHNIĘ TARASU WYBRAĆ? DREWNO, BETON CZY KAFLE?

 

 

Sezon terasowy trwa w najlepsze. Niezależnie czy jesteś właścicielem małego balkoniku czy dużego tarasu, będziesz musiał dokonać wyboru na jaki materiał się zdecydować. Podłoga na tarasie powinna być przede wszystkim odporna na warunki atmosferyczne, a także – jak doradzają projektanci, powinna współgrać z resztą mieszkania. Rodzi się więc pytanie: co wybrać?– płytki, drewno czy beton? Nie bez przyczyny należy także wziąć pod uwagę czynniki od których zależy wybór materiału podłogowego. Dzisiaj podpowiem Ci, które z tych rozwiązań jest najbardziej korzystne i na co warto się zdecydować.

Popularne kafe?

Niewątpliwym plusem położenia płytek jest ich niska ścieralność, ale za to konieczne jest ich (tak jak w przypadku drewna) impregnowanie. Decydując się na położenie płytek na tarasie weźmy pod uwagę dwie rzeczy – czy nasz taras usytuowany jest w miejscu bardzo nasłonecznionym i czy ma on zadaszenie, nie wszystkie rodzaje płytek bowiem dobrze znoszą warunki atmosferyczne.

Kolejną kwestią pozostaje wybór materiału, z którego wykonane będą płytki. Kamień, jeśli chodzi o tworzywo, lubi się bardzo nagrzewać i jest dość drogi. Piaskowce, trawertyny i alabaster mogą się niszczyć, podobnie jest także z marmurem, który z kolei lubi się łuszczyć. Wybierzmy zatem granit – materiał niewymagający impregnowania (chociaż możemy się o to pokusić, jeśli chcemy dłużej utrzymać jego „świeżość”). Granit nie powinien być jednak polerowany, musi mieć natomiast chropowatą powierzchnię. Jeśli będzie nam przeszkadzało to, że jego odcień straci na intensywności, możemy użyć preparatów pogłębiających barwę. Płytki granitowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu – wystarczy przemyć je chłodną wodą nie używając przy tym detergentów.

A może drewno? Czy nie będzie trwałe?

Niewątpliwym plusem drewnianej podłogi na tarasie jest jej naturalność i biodegradowalność. Podczas upałów drewniana podłoga nie nagrzewa się tak jak na przykład płytki czy beton. Ryflowana wersja takiej podłogi (z podłużnymi rowkami) dobrze odprowadza wodę i chroni przed poślizgnięciem. Zdecydowanym minusem podłogi drewnianej jest fakt, że trzeba ją impregnować oraz to, że nie jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne. Decydując się na podłogę drewnianą najlepiej wybrać deski tarasowe lub imitujące drewno deski kompozytowe, które są mieszaniną mączki drzewnej i PCW.

Jeśli koniecznie chcemy położyć podłogę drewnianą wybierzmy deski z krajowego drewna liściastego lub modrzewia. Pamiętajmy jednak o tym, że tylko właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi pozwoli cieszyć się nią długie lata i zachować jej  piękny wygląd. Podstawą jest tutaj impregnowanie (za pomocą przeznaczonego do tego celu specjalnego oleju), które należy wykonywać co roku. Te mankamenty drewnianej podłogi wynagrodzi nam za to jej egzotyczny i rustykalny wygląd.

THERMORY –  hartowane drewno?

Aby uniknąć wielu procesów  degradujących drewno, coraz bardziej popularna staje się technologia hartowania drewna, która polega na opalaniu drewna przy zastosowaniu wysokich temperatur i specjalnie przygotowanych do tego piecach. Celem jest całkowite usunięcie wilgoci z drewna oraz skrystalizowanie zawartych w nim cukrów. Dzięki temu proces biodegradacji drewna zostaje praktycznie zatrzymany. Eliminacja cukru z materiału sprawia iż przestaje on być atrakcyjny dla grzybów, pleśni i co za tym idzie nie podlega procesom gnilnym.

Podstawowe zmiany zachodzące podczas procesu modyfikacji drewna

  • struktura drewna ulega ponownemu wytworzeniu
  • podatność drewna na działanie grzybów bądź pleśni zmniejsza się do 0%
  • znacznie zmniejsza się absorbcja wody
  • zdecydowanie zwiększa się ochrona przed próchnieniem
  • poprawia się stabilność wymiarowa
  • osiąga się jednorodny kolor na wskroś deski
  • całkowicie usuwana jest żywica z drewna
  • zwiększa się wytrzymałość na zginanie
  • zmniejsza się przewodzenie ciepła, dzięki czemu może pełnić funkcję izolacyjną
  • zmniejsza się zawartość formaldehydu

Betonowa alternatywa

Jeśli marzy nam się dom w stylu retro, powinniśmy zdecydować się na podłogę betonową na tarasie. Ten materiał jest bardzo trwały, nie wymaga konserwacji i stanowi alternatywę dla płytek i drewna. Co więcej, najróżniejsze wzory betonu mogą do złudzenia przypominać drewno lub płytki.

Beton jest mieszaniną, cementu, kruszywa i wody, a więc materiałem bardzo stabilnym i odpornym. Doskonale sprawdzi się na dużych i przestronnych tarasach, szczególnie dobrze będą tam wyglądały betonowe krążki dodatkowo optycznie powiększające powierzchnię. Betonową podłogę kładzie się na podłoże betonowe, które powinno być odpowiednio przygotowane – wyrównane i zagruntowane. Musi też być czyste, odtłuszczone i odplamione. Wylanie takiej podłogi zazwyczaj zajmuje jeden dzień, więc dodatkowo takie rozwiązanie nie jest pracochłonne.

Minusem jest jednak:
– utrzymanie czystości – czyszczenie wymaga posiadania myjki ciśnieniowej
– utrzymanie temperatury – beton bardzo łatwo się nagrzewa (w upalne dni) oraz schładza (gdy  na dworze brak naturalnego światła)

Wybór materiału, z który chcemy wykorzystać do położenia naszej podłogi oczywiście jest rzeczą gustu i zależy od tego, jakie czynniki wydają nam się najważniejsze. Na pewno wrażenie stabilności i schludności dadzą nam płytki, z kolei jeśli zależy nam na stworzeniu kameralnego klimatu – wybierzmy drewno. Beton pozwoli nam natomiast wiele lat cieszyć się zadbaną i nieuszkodzoną powierzchnią podłogi. Wybór pozostawiam Tobie drogi czytelniku 🙂

 

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.