Jakie mamy podejście do aranżacji wnętrz?
W Internecie, prasie branżowej czy programach telewizyjnych dużo mówi się o bieżących trendach aranżacyjnych, sposobie łączenia dodatków czy modnych kolorach. Jak to ma się w przypadku osób, które są na etapie urządzania bądź zmiany aranżacji swojego domu lub mieszkania? Czym kierują się podczas wyboru poszczególnych elementów wykończenia, gdzie szukają inspiracji i jak postrzegają sam proces aranżacji? Ciekawych odpowiedzi w tej kwestii dostarcza raport “Jak urządzamy wnętrza?”.
Jak postrzegana jest aranżacja wnętrz?
Zdecydowana większość osób, bo aż 91 proc. uważa, że urządzenie wnętrz to istotny etap każdej budowy czy remontu. Aranżacja, to nie tylko odpowiednie zestawienie poszczególnych elementów wykończenia i dekoracji, celem osiągnięcia określonej estetyki czy wizualnego efektu “wow”. W dużej mierze chodzi o praktyczną stronę poszczególnych rozwiązań, istotnych z punktu widzenia codziennego funkcjonowania w przestrzeni domowej. Potwierdza to zdanie aż 87 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, na podstawie którego powstał raport. Uznali, że funkcjonalne rozwiązania, to jedna z trzech najważniejszych rzeczy, którą należy kierować się urządzając wnętrze w domu czy mieszkaniu. Styl, choć będący na drugim miejscu w hierarchii ważności, otrzymał znacznie mniej, bo 58 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się: jakość materiałów i elementów wyposażenia (57 proc.), cena (40 proc.), potrzeby i bezpieczeństwo dzieci (15 proc.), trendy aranżacyjne (14 proc.) oraz przystosowanie do zwierząt domowych (4 proc.).
Przeszkody i trudności
Większość osób ma trudności z aranżacją wnętrza. 76 proc. badanych postrzega proces urządzania jako czasochłonny oraz problematyczny. Można jednak uznać to za zrozumiałe. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, która będzie cieszyć oko i odznaczać się przez wielu pożądaną funkcjonalnością nie jest łatwe. To zadanie skierowane jest do projektantów, posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności. Na postrzeganie aranżacji wnętrz jako trudnej wpływ może mieć również inny czynnik, a mianowicie bariery finansowe. Bazując na wynikach raportu, to one wyrastają na największą przeszkodę podczas urządzania wnętrz. Aż 63 proc. respondentów uważa, że kwestie finansowe utrudniają im za proces aranżacji.
W poszukiwaniu inspiracji
Wnętrza urządza się zwykle na lata. Istnieje mnóstwo różnych sposobów na aranżację domu lub mieszkania. Mnogość stylów i rozwiązań daje szerokie pole do popisu, jednak równocześnie może przyprawić o ból głowy. Stąd naturalne jest szukanie inspiracji. Gdzie najlepiej to robić? 67 proc. respondentów uznało, że jednym z najlepszych źródeł pomysłów na wnętrza są serwisy i blogi internetowe o tematyce aranżacyjnej. Zaraz za nimi znajdują się media społecznościowe, które zyskały uznanie w oczach 46 proc. badanych. To pokazuje, jak ważną rolę obecnie odgrywa Internet w branży projektowej. To tam zazwyczaj szuka się pomysłów na wnętrze, rozwiązań oraz inspiracji. Z kolei 29 proc. osób polega w tej materii na sobie i nie wzoruje się na gotowych rozwiązaniach.
Jakie zatem mamy podejście do aranżacji wnętrz? Z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań, choć niemal wszyscy doceniamy jej rolę i uznajemy ją za istotną. Jeśli chodzi o wnętrza, to muszą one być praktycznie urządzone i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Zwłaszcza kuchnia i salon, którym poświęcamy najwięcej uwagi. Przygotowując się do urządzania domu lub mieszkania, 2 na 3 osoby poszukują pomysłów i inspiracji – najczęściej w serwisach internetowych oraz mediach społecznościowych. Niestety, największym ograniczeniem są kwestie finansowe. Badani zostali zapytani o to, ile przeznaczyli lub są w stanie przeznaczyć na urządzenie swojego domu lub mieszkania. Okazuje się, że w skali całego kraju jest to średnio 1500 zł/mkw. Można jednak założyć, biorąc pod uwagę wysoką świadomości tego, jak ważna jest aranżacja domowej przestrzeni, że wspomniana kwota byłaby wyższa, gdyby nie kwestie finansowe.
Wpis przygotowany we współpracy z redakcją bloga Fixly.pl. Link do raportu znajdziesz tutaj
Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉
Najważniejsze pomieszczenia w domu
Respondenci zostali poproszeni o wybranie jednego, najważniejszego ich zdaniem pomieszczenia, które jest priorytetowe podczas urządzania wnętrz. Wyraźnie pod tym względem przodują kuchnia (37 proc. głosów badanych) oraz salon (najważniejszy dla 35 proc. osób). Nie jest to szczególnie zaskakujący wniosek. W końcu to z tych pomieszczeń najczęściej korzystamy w ciągu dnia. Potwierdzają to również uzasadnienia ankietowanych – kuchnię i salon postrzega się jako serce każdego domu. Zwracano również uwagę na to, że koncentruje się wokół nich życie rodzinne, tam także przyjmujemy gości.
Jak w porównaniu do kuchni i salonu prezentowały się pozostałe pomieszczenia?
- Łazienka jest najistotniejsza dla 13 proc. osób;
- 5 proc. przywiązuje największą wagę do aranżacji sypialni;
- Dla 4 proc. najważniejszy jest pokój gościnny;
- 3 proc. badanych uznaje za priorytetowy pokój dziecka;
- Pozostałe pomieszczenia – 3 proc..
Jestem architektem wnętrz z pasją do projektowania mebli. Chętnie przełamuję stereotypy eksperymentując z materiałami i fakturami. W swoich projektach zwracam uwagę na funkcjonalność, oryginalność oraz nowatorskie rozwiązania. W wolnych chwilach zajmuję się tworzeniem elementów wykończenia wnętrz, grafik oraz malarstwem. Pasjonuje mnie praca w drewnie.