Łazienka na poddaszu?
Wielu z nas wydaje się, że poddasze, a szczególnie łazienka w tym miejscu to zły pomysł. Przecież jest to miejsce, do którego zazwyczaj wpadamy w pośpiechu, kiedy zaśpimy do pracy. Zdarza się, że w tym momencie Twoje dziecko szuka ulubionych spodni i nie może ich znaleźć? A może robiąc makijaż poplamiłaś koszulę? Chcąc szybko załatwić sprawę, wybiegasz z łazienki i uderzasz głową o skos który zaliczyłeś już sto razy? W takiej przestrzeni poranki bywają trudne.
Kiedy wrócisz już z pracy, marzysz o kąpieli i relaksie. Niestety bez Ciebie nic nie funkcjonuje tak jak powinno. Przecież tylko Ty wiesz gdzie znajduje się piłka syna, rower córki, okulary męża czy żony. Kiedy już uda Ci się pokonać przeciwności losu, udajesz się z powrotem do łazienki. Gdy już w niej jesteś, stwierdzasz, że szybko zrealizujesz plan, byleby szybko stamtąd wyjść. Uważasz, że jest niefunkcjonalna, nieustawna i nic z nią nie da się zrobić.
Dwie powyższe sytuacje pokazują, że łazienka powinna być funkcjonalna i ergonomiczna. Ważne by przy tym była estetyczna, by skłaniała do relaksu i powodowała uśmiech na Twojej twarzy. Każdy z nas lubi przebywać w dobrze urządzonych przestrzeniach czy otaczać się ładnymi przedmiotami. Już nie wspominając o tym: „wydaję pięniądze na remont, musi być ładnie”!
Jak więc dokonać niemożliwego?
Zminimalizuj liczbę skosów!
Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu, masz na to wpływ. Zapewne spotkasz się z początkową odmową dewelopera czy firmy budowlanej. Niestety ich stała wymówka brzmi: „nie da się”. Jest to totalna bzdura! Dotyczy to również osób, które chcą dokonać zmian w istniejącym już mieszkaniu. Niemożliwe są DUŻE zmiany w projekcie, ponieważ trzeba by było zmienić połowę projektu – nie obyłoby się bez szeregu formalności, dodatkowej pracy architekta czy konstruktora. Jednak w wielu przypadkach możliwe są niewielkie zmiany. Postaraj się zredukować przeszkody. Jeżeli Twój sufit jest totalnie połamany – postaraj się te złamania połączyć w jedno czy dwa. Jeżeli boisz się, że uderzysz głową, bo nie dość, że sufit jest dość niski, to jest go tyle co „kot napłakał”, a z każdej strony mnożą się skosy – może uda Ci się porozumieć z architektem, kierownikiem budowy aby z nich zrezygnować. Kiedy remontujesz dom ZAZWYCZAJ możesz podjąć taką decyzję samodzielnie. Jedną z opcji jest poprowadzenie wykończenie po połaci dachowej. Będzie to zarazem funkcjonalne ale i ciekawe rozwiązanie. Być może dojdziesz do wniosku, że pozostawienie na widoku belek nada ciekawego charakteru przestrzeni.
Postaraj się aby sanitariaty nie znajdowały się pod skosami!
W miejscach, których znajdują są sanitariaty czyli toaleta, umywalka, prysznic czy wanna warto by było dość wysoko. Pozwoli to na swobodne korzystanie, bez obawy o wypadek. Nie znaczy to, że wszystkie „sprzęty” powinny znaleźć w centrum pomieszczenia. Chodzi o to by znaleźć odpowiednie miejsce. Pamiętaj by to funkcja była na pierwszym miejscu. Estetyką zajmiesz się później. Jeżeli masz kłopot z aranżacją wnętrza, zrób szablony (przydadzą Ci się stare kartony) w rzeczywistych wymiarach i umieszczaj je w różnych punktach. W ten sposób dojdziesz do optymalnego ustawienia. Zrób to zanim wykonawca zajmie się wykonaniem przyłączy (lub w trakcie konsultacji z architektem), następnie poinformuj go o swoich ustaleniach. Twój plan zostanie zrealizowany, a pieniądze zaoszczędzone!
Szukaj potencjału, nie przeszkody!
W łazience znajduje się ścianka czy słup, które w twojej ocenie architekt zaprojektował bez sensu? Nie jest tak bez powodu! Zapewne pełni ważną rolę konstrukcyjną. Zmień sposób myślenia. Być może okaże się to jej atutem? Pomyśl w jaki sposób możesz wykorzystać tą sytuację? Przykładem jest realizacja łazienki naszego projektu. Komin, który jakby się wydawało może zniweczyć wszystkie plany, okazał się tak naprawdę pomocny. Kiedy zaczęliśmy projektować postanowiliśmy wykorzystać ten fakt na korzyść przestrzeni. Z jednej strony znajduje się kabina prysznicowa – sporych rozmiarów (120 x 100 cm), z drugiej zaś pralka i miejsce na środki chemiczne. Dzięki temu uniknęliśmy kosztów zakupu szafy – zamocowane zostały lekkie drzwiczki z Castoramy, które pomalowano na kolor niebieski. Praktyczne i ekonomiczne!
Wykorzystaj każdy centymetr!
Kiedy już ustalisz najważniejsze kwestie. Czas na meble. Istotne, by umieścić je w ciągu. Wykorzystaj zakamarki czy niskie powierzchnie. Dzięki temu rozwiązaniu, szafy możesz zrobić nawet pod skosem. Postaw na te głębokie. Efektem tego będzie wyższa szafa od frontu, głębsza (z tyłu umieścisz mniej przydatne rzeczy) oraz porządek wizualny – a to za sprawą pionów. Kolejnym plus to ciąg komunikacyjny, czyli prościej mówiąc przejście.
Charakter
Postaw na ciekawe dodatki. Postaraj się by były oryginalne. Twoje pomieszczenie zyska niepowtarzalny charakter. Może to być nietypowe oświetlenie czy umywalka. Niecodziennym pomysłem będzie wykorzystanie przedmiotu dedykowanego innemu pomieszczeniu (ława czy zegar) lub zmiana jego przeznaczenia. Bądź kreatywny!
1 komentarz
Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.
[…] dla Ciebie moje dwa poprzednie artykuły dotyczące tego jak urządzić łazienkę –> ŁAZIENKA NA PODDASZU | JAK URZĄDZIĆ (MAŁĄ) […]