fbpx

Nietuzinkowy ogród

Masz mały balkonik i myślisz, że nie w na nim miejsca na uprawę roślin? A może nie wiesz jak zagospodarować większą powierzchnię tarasową? Przecież nic nie cieszy tak jak rośliny jadalne z własnej uprawy. Co zrobić by nasze rozwiązanie było funkcjonalne ale też ciekawie wyglądało? Obecnie jest wiele innym artykułów czy filmików na Youtube jak stworzyć coś zupełnie samodzielnie. Wystarczy tylko zakupić materiał lub wykorzystać ten, który od jakiegoś czasu zalega w Twoim garażu i działać. Nie bój się, że może się nie udać tak jak byś tego oczekiwał. Czasem coś co wyjdzie przez „przypadek” i jest najciekawsze. Rozejrzyj się dookoła siebie! Możesz skręcić w nietypowy sposób kilka skrzynek po warzywach, użyć ławki jako donicy lub posadzić rośliny w konewce czy nawet bucie!

Pamiętaj, że wiele roślin ma swoje wymagania co do ilości światła czy odwodnienia. Często w taki wypadku wystarczy ustawić roślinę w zacienionym kącie czy na słońcu albo wyciąć dziurki w dnie donicy. Jeżeli chcesz stworzyć coś zupełnie nowego zobacz mój autorski projekt. Opowiem o nim w kilku słowach.

POMI-MEBEL

Jest sposobem na prowadzenie domowego ogródka. Przystosowany do uprawy pomidorów różnych odmian, ziół oraz innych roślin. Donice umieszczone w dolnej części mebla posiadają otwory w dnie oraz wysuwane podstawki co gwarantuje roślinom odpowiednie nawodnienie, a także komfort uprawy. Półki oraz liczne schowki zapewniają miejsce na ziemię oraz wszelkie przybory ogrodnicze, nasiona czy donice. Otwarta forma pozwala na swobodny dostęp do roślin z każdej strony. Ogródek jest mobilny co ułatwia jego przestawianie w obrębie mieszkania czy na podwórzu, w celu zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Stanowi rozwiązanie dla uprawy roślin w małych przestrzeniach takich jak mieszkanie, świetnie sprawdzi się także w dużych pomieszczeniach, jednocześnie przybliżając nas do natury. Przyczyną powstania mebla była chęć uprawy własnych roślin oraz powrót do „smaków dzieciństwa”, bo przecież nic tak nie smakuje jak pomidor wychodowany przez naszego dziadka. Pomi-mebel jest powrotem do natury – „do odkrywania smaków zamiast biernego ich przyjmowania”. Nazwa powstała z połączenia słowa pomidor i mebel, ponieważ to właśnie pomidor był pretekstem do stworzenia tego projektu.

Mebel składa się z: szkieletu metalowego, dwóch skrzyń ze sklejki (góra i dół), półek, 4 metalowych donic, 2 metalowych podstawek oraz narzędzi do uprawy. Dwie głębokie donice umieszczone w dolnej części mebla posiadają otwory w dnie, aby zapewnić odpływ wody i odpowiednie nawilżenie gleby. Są to donice przeznaczone dla roślin dużych bądź pomidorów. Pod donicami znajdują się wysuwane podstawki do których spływa nadmiar wody. Zapewnia to komfort uprawy – aby pozbyć się nadmiaru wody nie trzeba podnosić ciężkiej donicy z ziemią, a jedynie wysunąć podstawkę. Górne donice otworów już nie posiadają, z tego względu, że były projektowane z myślą o ziołach, a te piją najwięcej wody oraz nie są tak wymagające co do odpowiedniego stopnia wilgotności podłoża jak inne rośliny. Z boku mebla zaprojektowano miejsce na narzędzia, w tym celu zamocowano haczyki. Znajdują się one także od spodu górnej skrzyni ze sklejki oraz pod półką z boku – co może pomóc w podwiązaniu roślin, jeżeli tego potrzebują (patrz wyjaśnienie poniżej). Ponadto w pomi-meblu znajdują się liczne schowki oraz półki. Szuflada w dolnej skrzyni może pomóc w przechowywaniu ziemi.

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.