fbpx

Nowe technologie, a urządzanie mieszkania.

Nowe technologie w nowym domu mają wiele twarzy. Może to być rozbudowany system alarmowy, energia odnawialna czy energooszczędne okna zapewniające także komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystko to sprawia, że warto pomyśleć o zastosowaniu w naszym mieszkaniu rozwiązań inteligentnych, które sprawiają, że jeszcze bardziej chce się wracać do domu. Są one zarówno energooszczędne jak i ekologiczne oraz łatwe w obsłudze dla każdego użytkownika.

System zarządzania domem

System zarządzający domem może przynieść nam znaczne oszczędności w kosztach utrzymania i użytkowania domu. Będzie pamiętał na przykład o tym, aby wewnątrz budynku panowała odpowiednia temperatura lub by wyłączyć ogrzewanie wtedy, gdy na zewnątrz jest wystarczająco ciepło i włączyć je, gdy temperatura spadnie poniżej określonego przez nas poziomu. Wykryje czy w danym pomieszczeniu ktoś się znajduje, a jeśli nie – to wyłączy w nim oświetlenie, aby nie marnować energii elektrycznej. Jedno z rozwiązań pozwala nawet na zamykanie wszystkich okien i drzwi zewnętrznych w domu na zasadzie centralnego zamka znanej nam do tej pory tylko z samochodów. System może również wieczorem – podczas naszej nieobecności – losowo włączać i wyłączać oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach, aby symulować obecność domowników. Ciekawą opcją jest światło na czujnik ruchu. Chyba każdemu z nas zdarza się z nocy zejść do kuchni po szklankę wody. Wyobraź sobie, że nie musisz nieustannie włączać i wyłączać oświetlenia w domu, tylko podąża ono za Tobą, czyli uruchamia się właśnie tam, gdzie wchodzisz. To niesamowicie wygodne i ekonomiczne rozwiązanie!

Ponadto prawie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w domu możemy sterować zdalnie przy użyciu telefonu komórkowego, co ucieszy każdego, kto ceni sobie wygodę. System z pewnością docenisz wieczorem,  w łóżku. Nachodzą Cię czasem niepokojące myśli: czy zamknąłem drzwi wejściowe? A może zostawiłem zapalone światło w kuchni? Przygotuj swój dom na noc – włączając alarm, wyłącz oświetlenie w całym domu, nie wystawiając stopy spod kołdry. Możesz już spać spokojnie! Co ciekawe raz zaprogramowany system pamięta o przyzwyczajeniach i nawykach każdego domownika.

Ekoogrzewanie
Ceny energii elektrycznej i ogrzewania ciągle rosną i nic nie zapowiada ich rychłego spadku. Jak można temu zaradzić? Wystarczy sięgnąć po nowe technologie, które umożliwiają wytwarzanie zielonej, odnawialnej energii. Mowa tutaj o turbinach wiatrowych. Teraz można je montować w przydomowym ogródku. Obecnie produkowane turbiny pozwalają na wykorzystywanie wiatru, który wieje już z prędkością 3 metrów na sekundę. Turbina wiatrowa umożliwia przekształcanie energii pozyskanej z wiatru w ciepło wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej o mocy 15 kW. Innym sposobem na oszczędne ogrzewanie jest instalacja w domowej wentylacji rekuperatora czyli wymiennika ciepła. Jest to urządzenie, które odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego z budynku, a jednocześnie oczyszcza z zanieczyszczeń powietrze wtłaczane do domu. Z jednej strony wykorzystujemy ciepło zgromadzone w zużytym powietrzu, którego chcemy pozbyć się z naszego otoczenia, a z drugiej, co szczególnie ważne na przykład dla alergików i małych dzieci, powietrze, które napływa do wewnątrz pomieszczeń jest czystsze.

System alarmowy

Nowe technologie powodują, że instalując alarm nie musimy ograniczać się do czujników ruchu czy rezygnować z ochrony, gdy posiadamy psa lub kota. Jest to możliwe dzięki kontaktronom. To specjalne czujniki, które uruchamiają system alarmowy już w momencie otwarcia bądź wyważenia okna przez włamywacza. Zastosowanie takiego rozwiązania jest szczególnie polecane dla właścicieli zwierząt. Nasi milusińscy mogą pozostać wewnątrz budynku i nie uruchomią alarmu swoim ruchem, ponieważ bezpieczeństwa strzegą w tym przypadku elementy znajdujące się wewnątrz okien, a nie czujniki ruchu montowane na ścianach. Współczesne systemy alarmowe są bardzo interaktywne, ponieważ dostarczają nam pełnej informacji o stanie ochrony naszej nieruchomości. Nowe technologie sprawiają, że możemy dowolnie sterować systemem oraz włączać i wyłączać go zdalnie. Dodatkowo, jeśli wzbogaciliśmy instalację w domu o kamery to mamy możliwość podglądu tego, co dzieje się wewnątrz budynku lub w jego otoczeniu za pośrednictwem Internetu.

Samoobsługowy system audio

Nowoczesny dom nie może obyć się bez odpowiedniego, najnowszego sprzętu telewizyjnego i nagłaśniającego. Standardem w naszych mieszkaniach są płaskie telewizory, które zabierają znacznie mniej miejsca w salonie, można je powiesić, przez co są znacznie wygodniejsze oraz do tego dużo ładniej wyglądają i lepiej komponują się z otoczeniem. Oprócz telewizora nowoczesny musi mieć kinowe nagłośnienie z prawdziwego zdarzenia! Ważne jest, by głośniki były odpowiednio ustawione tak, by dźwięk rozpraszał się w możliwie jak najszerszym strumieniu, a jego centralny punkt przecięcia znajdował się tam gdzie siedzimy. Czyli następująco rozstawiamy równomiernie dwa głośniki surround za lub tuż obok foteli lub kanapy. Skierowane powinny być do siebie pod mniejszym kątem niż głośniki przednie, ustawione naprzeciwko. Centralny głośnik musi stać dokładnie naprzeciw nas oraz na wysokości naszych uszu. Głośnik najniższych częstotliwości, tak zwany subwoofer, odpowiedzialny za bass, umieszcza się z przodu, lecz jego położenie nie jest ściśle określone. Można go ustawić w dogodnym dla nas miejscu naprzeciwko. Bardzo ważnym aspektem przy doborze takiego sprzętu jest wielkość pomieszczenia. Tak samo jak nie zaleca się kupna ogromnego telewizora, zajmującego połowę miejsca na ścianie w małym salonie, tak głośniki także muszą być odpowiednio dostosowanej wielkości, gdyż za duże będą emitować nieprzyjemny, przytłaczający dźwięk. Szczegóły wymiarowe poda Wam każdy wyspecjalizowany doradca w sklepie RTV. Natomiast odległość tych urządzeń od środka powinna być jednakowa – najlepiej gdy jest to 38% długości pokoju. Do przestronnych pokojów lub salonów polecam kino domowe z projektorem i wysuwanym z sufitu ekranem. Taki dom sprawi, że prędko nie odwiedzimy kina na mieście, a stworzymy prywatne, luksusowe kino dla nas i naszych przyjaciół.

Kolejny plus to zapamiętywanie naszych przyzwyczajeń. Możesz pokusić się o system, który uruchomi muzykę bądź nawiew powietrza, kiedy wejdziesz do pomieszczenia. Nie chcesz przegapić ulubionego programu? Nic trudnego, telewizor sam się uruchomi! Zdarza się, że Twoje dziecko korzysta z konsoli dłużej niż się umówiliście? Spokojnie, możesz ją uruchomić na określony czas, po jego upływie wyłączy się bądź da sygnał dźwiękowy.

Odkurzacz na komendę. Wywieś pranie!

Kolejnym udogodnieniem jest odkurzacz na komendę. Chyba już nikomu obce Iroboty możemy zaprogramować tak by sprzątały kiedy nie ma nas w domu. Korzystanie z automatycznego odkurzacza może być jeszcze wygodniejsze. Producenci poszli o krok dalej. Może zdarzyć się, że będziesz potrzebował odkurzacza w danej w chwili. Wypowiedz tylko komendę: ’Hey Google, start clean up’ do asystenta głosowego Google Home Hub i zajmij się swoimi sprawami, kiedy odkurzacz dba o porządek. RGBW Controller zmieni kolor oświetlenia na pomarańczowy, aby poinformować domowników, że wciąż sprząta, więc raczkujące dziecko powinno jeszcze chwile poczekać na kolanach mamy.

Zdarza Ci się zapomnieć o praniu, kiedy sobie już przypomnisz okazuje się, że leży tam od kilku godzin? Możesz otrzymywać powiadomienie o zakończeniu prania. Dodatkowo zamrugają wówczas lampy w pokoju i salonie, na wypadek gdybyś nie miał ze sobą smartfonu wykonując domowe obowiązki. Co więcej inteligentna głowica The Heat Controller zwiększy temperaturę w suszarni, aby pranie wyschło jak najszybciej. Teraz już wiesz, że można wywiesić pranie bez ciągłego zerkania na zegarek.

Dom ze standardowym wykończeniem lub wyposażeniem jest już teraz bardzo nowoczesny, patrząc na przykład z perspektywy niewielu ponad 15 lat. Jednak współczesne rozwiązania dostępne na rynku budowlanym kryją przed nami możliwości, których sami do końca jeszcze nie jesteśmy świadomi. Dom z nowoczesnymi technologiami z elementami designu – jest drogi, jednak ich wysoka cena i popyt stosunkowo szybko po powstaniu maleje z uwagi na pojawiające się w zawrotnym tempie, coraz to bardziej udoskonalone substytuty. Teraz kiedy już wiesz jak bardzo Twój dom może pomóc Ci w codziennych obowiązkach – Tobie pozostaje tylko odpoczynek 🙂

 

 

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.