fbpx

Oświetlenie we wnętrzu. Jak wybrać idealne?

 

 

 

 

 

 

Z pozoru wydaje się łatwym i przyjemnym tematem. Myślisz sobie: „zostawię ten temat na później. Na razie skupię się na kaflach do łazienki, meblach do salonu i kuchni. Oświetlenie załatwię na koniec w ciągu jednego dnia.” Ale czy na pewno? Niezaprzeczalnie jest ważnym elementem każdego wnętrza. Powinno być nie tyle spójne stylistycznie co zapewnić odpowiedni rodzaj światła do pracy czy odpoczynku. Zwykle bagatelizujemy jego wybór, a gra ważną rolę w każdym wnętrzu.. Jak więc wybrać idealne?

Jak uniknąć błędu?

Po pierwsze urządzając nasze gniazdko potraktujmy oświetlenie jako jego istotny element nadający klimatu, ułatwiający codzienne czynności, nigdy jako dodatek!

Odpowiednio dobrane światło pomoże nam zdziałać cuda. Dzięki niemu podkreślimy fakturę ściany, wydobędziemy niepowtarzalny nastrój, optycznie powiększymy lub zmniejszymy przestrzeń, a nawet ukryjemy niedoskonałości 😉 Już na początku spróbujmy się zastanowić które miejsca w domu powinny być dobrze doświetlone.  Jeżeli przez okna wpada odpowiednio dużo światła dziennego nie będzie to aż tak trudne. Pamiętajmy jednak o wieczorach, kiedy adekwatne do panujących warunków światło jest ważne, aby nie przemęczać naszych oczu, a dać im odpoczynek po całym dniu.

Tak więc pomieszczenia gdzie powinno być jasno to zdecydowanie kuchnia-gdzie przygotowujemy posiłki, łazienka-miejsce przy lustrze oraz miejsce do pracy-biurko dziecka czy też nasze. Na etapie planowania przestrzeni, rozmieszczania mebli i sprzętów, przemyślmy, które miejsca będziemy chcieli wyeksponować. Może być to cegła na ścianie czy tez zabytkowy kredens naszej babci, którym chcemy się pochwalić. Właśnie w tym momencie jesteśmy w stanie tak zmienić elektrykę aby LEDy, spotlighty, lampy sufitowe czy kinkiety były dokładnie tam gdzie tego chcemy bez póżniejszych zmian. Tak zaprojektowane oświetlenie będzie tworzyło całość ze wszystkimi materiałami i meblami, nigdy nie będąc zapomniane. Myśl o nim od początku, nigdy na końcu.

Drugą szczególnie ważną sprawą jest trafny dobór żarówek. Obecnie na rynku mamy trzy rodzaje żarówek: halogeny, świetlówki oraz LEDy (ostatnio najbardziej popularne). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry.

*Napięcie – zazwyczaj na opakowaniu znajduje się informacja o tym jakie napięcie potrzebne jest żarówce do prawidłowej pracy. Standardowe napięcie to 230V, ale są tez żarówki niskonapięciowe – np. halogenowe czy taśmy LED, które często potrzebują innego napięcia, np. 12V.

*CRI (wskaźnik oddawania barw) – pokazuje na ile wiernie dane światło oddaje kolor we wnętrzu. Lampy halogenowe, LED, czy świetlówki oznaczone są trzycyfrowym kodem. Pierwsza cyfra określa współczynnik oddawania barw Ra, pozostałe – temperaturę barwową.

*Efektywność energetyczna – określa klasy, gdzie klasa A jest najbardziej energooszczędną. Istnieją też dodatkowe oznaczenia: A+ i A++, które oznaczają wyrób jeszcze oszczędniejszy w danym rodzaju produktów.

*Regulacja natężenia światła – możliwa jest w żarówkach tradycyjnych i halogenowych, w przypadku świetlówek czy LED-ów warto sprawdzić na opakowaniu.

*Strumień świetlny (mierzony w lumenach). Określa, ile światła jest emitowanego przez daną żarówkę.

*Barwa światła (temperatura barwowa) wyrażana w kelwinach – od około 3500 K – co stanowi barwy ciepłe, do 5000 K – barwy najzimniejsze, pomiędzy 3500-5000 K -barwy neutralne, do ogólnego oświetlenia pomieszczeń.

Ciepłe światło nadaje się do pomieszczeń, w których odpoczywamy, stwarza przyjemny nastrój i uspokaja.  Natomiast zimne pobudza do działania, wzmaga koncentrację. Warto stosować je w naszym miejscu pracy oraz do czytania. W kuchni, nad blatem roboczym wybierajmy oświetlenie o ciepłej barwie oraz takie, które wiernie oddaje kolory(90 Ra). Dzięki temu potrawy i produkty będą wyglądać apetycznie 😉

Jeżeli jesteś w trakcie remontu czy urządzania mieszkania koniecznie przeanalizuj temat. Nie zostawiaj go na ostatnią chwilę. Oświetlenie ma ułatwiać życie i wykonywanie podstawowych czynności, ale przy tym może być ciekawe, designerskie i nadać niepowtarzalnego charakteru Twojemu wnętrzu.

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.