fbpx

podłoga drewniana w kuchni






Urządzając mieszkanie z pewnością mierzysz się z wieloma dylematami. Zdecydować się na jasne czy ciemne ściany, w jakim stylu urządzić wnętrze czy wreszcie na jakie materiały postawić by wnętrze było solidnie wyposażone? Jedne z najczęściej zadawanych pytań przez Inwestorów to „czy podłoga drewniana w kuchni to dobry pomysł?”. Jaki rodzaj drewna będzie odpowiedni? Podłoga olejowana czy lakierowana? Lite drewno czy deska warstwowa? Jeśli masz podobne rozterki zapraszam do lektury.

Kuchnia kontra drewno
Ostatnio bardzo często słyszymy o tym, że drewno zaczyna pojawiać się na podłodze w kuchni i tendencja staje się trendem. Nic bardziej mylnego. Rozwiązanie te można było spotkać już wiele lat temu w kuchniach naszych babć. Niestety w tamtych czasach trudno było o kafle czy inne materiały, a więc najczęstszym wyborem było drewno. Jeśli byliście kiedyś na wycieczce w skansenie z pewnością zauważyliście, że we wszystkich pomieszczeniach na podłodze był ów naturalny surowiec. Skoro jest tam do dnia dzisiejszego możesz potraktować to jako dowód na jego trwałość. Z pewnością jego kondycja będzie zależała nie tyle od samych właściwości fizycznych materiału, ale także użytkowania i to w jaki sposób zostanie on zabezpieczony.

Jaki gatunek?
W kuchni podłoga jest narażona głównie na zaplamienie i zalanie, a także na uszkodzenia mechaniczne. Szybko więc dojdziemy do wniosku, że powinna być oporna na wgniecenia i ścieranie, a jednocześnie łatwa do czyszczenia. Jaki gatunek będzie najtrwalszy? Najtrwalsze są podłogi z drzew egzotycznych- jatoba, merbau, doussie oraz liściastych. Z gatunków rodzimych możemy wymienić: dąb, klon, buk, jawor, jesion. Ważna jest także klasa samego drewna – im lepsza tym materiał będzie droższy. Dodatkowo wybierając surowiec należy zwrócić uwagę na usłojenie czy ilość sęków, ponieważ te mogą wypadać. Pamiętaj, Drogi Czytelniku, że na ciemnej podłodze bardziej widać kurz, zabrudzenia i zarysowania.

Czym je zabezpieczyć?
Na początku muszę wspomnieć o tym, że drewno jest materiałem naturalnym, a więc pracującym. Najlepiej zabezpieczone drewno to olejowane. Preparat wnika w strukturę drewna dzięki czemu nie pije wody, a zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia. Lakierowane powierzchnie są również odporne, jedynie bardziej narażone na działanie wilgoci i piasku. Bardzo trudne do utrzymania są podłogi woskowane, ponieważ mycie powoduje usunięcie wosku.

Deska warstwowa
Zbudowana jest najczęściej z 3 warstw naturalnego drewna. Środkowa i spodnia często wykonana jest z drewna iglastego, górna zaś z liściastego (szlachetnego). Dzięki takiej konstrukcji materiał nie ma prawa się odkształcić, dodatkowo jest już olejowany lub sześcio lub nawet siedmiokrotnie polakierowany przez producenta. Wiele z producentów zaznacza, że jeśli podłoga ma być zastosowana w kuchni należy ją dodatkowo zabezpieczyć, jednak warto pamiętać, o tym, że podłoga ta może zmienić kolor! Plusem deski warstwowej jest niższa cena od podłogi z drewna litego, można z powodzeniem ją cyklinować choć nie tyle razy co lite drewno.

Jak pielęgnować podłogę drewnianą?
Producenci zaznaczają, że najlepsze jest czyszczenie podłogi na sucho i używanie od czasu do czasu preparatów do pielęgnacji drewna. Ja osobiście rekomenduję czyszczenie wilgotną ścierką lub mocno wyciśniętym mopem. Nie wskazane jest stosowanie dużej ilości wody, odradzam także czyszczenie jej mopami parowymi. Ważne by zabrudzony fragment jak najszybciej wyczyścić, możesz do tego celu użyć specjalnego środka na bazie żywicy akrylowej. Dzięki temu powinieneś uniknąć przebarwień. Jeśli podłoga jest olejowana pamiętaj o tym, że należy ją co jakiś czas odświeżyć, uprzednio czyszcząc podłogę.

Z pewnością podłogi drewnianej żaden inny materiał nie zastąpi. Jest ponadczasowa i szlachetna. Musisz jednak pamiętać, że wymaga uwagi. Jest materiałem naturalnym, który pracuje. Niezależnie od jej wykończenia (olej czy lakier). Co prawda olejowanie odbywa się średnio raz na pół roku, lakierowanie jeszcze rzadziej (poprzedzone cyklinowaniem), średnio raz na 10 lat. Niestety nic nie jest na wieki i jeśli chcemy cieszyć się zadbanym wnętrzem musimy o nie dbać. Dokonuj zatem wyborów świadomie 🙂



Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.