fbpx

Przestrzeń do pracy w domu. Jak ją urządzić?

 

 

 

 

Dzisiaj bardzo często zdarza nam się pracować w domu. Czy to ze względu na działalność czy chore dziecko. Być może jesteś osobą, która całe dnie spędza w domu – również na wspomnianej już pracy. Jak znaleźć odpowiednie miejsce w domu? Jak zaaranżować ten skrawek przestrzeni, by mobilizował do działania i pozwalał się skupić?

Otwarta przestrzeń to nie jest dobry pomysł!

Praca w otwartej przestrzeni jest bardzo utrudniona. Możesz mieć kłopoty ze skupieniem się. Szczególnie gdy jest w mieszkaniu ktoś poza Tobą. Naturalne jest to, że będzie to rozpraszać Twoją uwagę, a co za tym idzie wykonywana czynność zajmie Ci więcej czasu. Z pewnością otwarty gabinet wygląda ciekawiej i robi wrażenie, ale zdecyduj czy mimo wszystko będziesz w stanie odciąć się od otoczenia. Jeżeli w ciągu dnia jesteś sam w domu/mieszkaniu to być może jest to rozwiązanie dla Ciebie. Kolejnym argumentem, dla którego warto rozważyć zamknięty gabinet jest ciągłe przebywanie w jednej przestrzeni. Praca, życie, spędzanie wolnego czasu i wypoczywanie w jednym mieszkaniu może okazać się niełatwe. Zamknięty gabinet pozwala poczuć się jakbyśmy byli w pracy i łatwiej jest się skupić na swoich obowiązkach.

Zmieniaj otoczenie

Kolejny punkt, który ściśle wiąże się z tym powyżej. Praca w domu jest bardzo trudna. Po jakimś czasie nie będziesz mógł zmieść widoku swojej „pracowni”. Szukaj rozwiązań, które pomogą Ci w pracy. Staraj się raz na jakiś czas np raz na pół roku robić mniejsze lub większe zmiany – nie musisz angażować w to dużym sum. Możesz pomalować ściany, zmienić obicie fotela do pracy czy plakaty na ścianie. Kolejnym sposobem jest wyjście z domu. Wyznacz sobie jeden lub dwa dni w tygodniu na pracę poza domem. Czy będzie to biuro coworkingowe czy kawiarnia zależy tylko od Ciebie. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na charakter i efektywność Twojej pracy.

Lokalizacja biurka

Jeżeli mamy pracować w domu, wcześniej musimy odpowiednio przygotować to miejsce. Staraj się by biurko było przy oknie. Z dwóch prostych względów. Po pierwsze jak powszechnie wiadomo praca przy świetle dziennym dobrze na nas wpływa. Oczy się tak nie męczą jak przy świetle sztucznym i mamy więcej energii. Po drugie – widok na ścianę w ciemnym kącie nie wpłynie pozytywnie na twój nastrój. Dlatego niezwykle ważna jest jego lokalizacja.

Kolorystyka

Również ma bardzo duże znaczenie. Chromoterapia to dziedzina psychologii, zajmująca się badaniami nad wpływem koloru naszą psychikę. Okazuje się, że powiedzenie: „ważne jest w jakim kolorze jest Twoja przestrzeń do pracy” nie jest bez znaczenia. Jakie więc wybrać barwy, by przestrzeń motywowała Cię do działania? Już spieszę z odpowiedzią. Dobrym wyborem będzie kolor zielony. Kolejny argument by mieć biurko przy oknie! W 2012 roku prowadzono badania nad tą właśnie barwą. Okazuje się, że osoby, które mają ją w swoim otoczeniu są bardziej kreatywne, chętne do pracy i mniej odczuwają zmęczenie. Kolor czerwony to również dobry wybór, ponieważ wzmaga naszą uwagę, przez co popełniamy mniej błędów – jednak ten kolor stosuj raczej jako dodatek, ponieważ jego nadmiar nie jest wskazany.

Nie każdy nadaje się do pracy w domu

Stosowałeś już wszystko? Również powyższe rady i nic? Nie zmuszaj się, bo będziesz nieefektywny! Pomyśl o tym by wyjść gdzieś do pracy, zmienić otoczenie lub po prostu wynajmij biuro. Otoczenie powinno mobilizować Cię do działania, a nie odbierać Ci energię i powodować negatywne odczucia. Pamiętaj, że nie każdy nadaje się do pracy w domu. Sama pracowałam 2 lata w domu i teraz wiem, że nie jest to dla mnie. Grunt to być szczerym wobec siebie i dopuścić do siebie fakt, że możesz mieć pewne ograniczenia 🙂

Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.