fbpx

Rodzaje blatów kuchennych. Na jaki się zdecydować?

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, co za tym idzie, przy jej planowaniu powinniśmy poświęcić jej trochę więcej uwagi. O czym warto pamiętać przy wyborze blatu, jakie możliwości materiałowe serwuje nam współczesny rynek meblarski? Kilka wskazówek poniżej.
Na rynku najczęściej spotykane są blaty z laminatu oraz z drewna. Dużą popularnością cieszą się również te z konglomeratu czy spieku, które wyglądem przypominają blaty kamienne, ale pozbawione są ich wad. Można też postawić na alternatywne tworzywa, takie jak szkło. Poznaj główne cechy różnych typów blatów do kuchni.




Blat kamienny

Solidny i trwały. Przy wyborze kamienia na blat należy pamiętać, by był on wykonany z twardego i nienasiąkliwego kamienia. To właśnie granit jest numerem jeden, jeśli chodzi o blat z kamienia. Jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę, środki chemiczne. Można na nim bez obaw kroić, siekać, wyrabiać ciasto, oblewać wodą, stawiać gorące garnki itp. Po skończonych pracach kuchennych i uprzątnięciu będzie zawsze czysty i elegancki. A co z innymi kamieniami? Marmury mają zdecydowanie bogatszą kolorystykę niż granity, bywają również tańsze, mają jednak swoje wady, przez które nie powinno ich się stosować w kuchni. Marmur jest kamieniem miękkim i nasiąkliwym. Wystarczy nieopatrznie postawić na marmurowym blacie kubek ochlapany kawą, odciśnięte kółko, jak pieczątka zostanie na nim na zawsze. Łatwiej ulega także uszkodzeniom mechanicznym, jego wypolerowaną strukturę można zarysować nawet gąbką z mleczkiem do czyszczenia.

Spiek kwarcowy

Można powiedzieć, że spiek to mieszanka naturalnych minerałów: piasku kwarcowego, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Powstała mieszanina wypalana jest w piecu w temperaturze przekraczającej 1200 oC. Wynikiem jest wielkoformatowa płyta kwarcowa. Skład i sposób obróbki ma bezpośredni wpływa na właściwości materiału. Blaty wykonane ze spieku są niezwykle trwałe, odporne na temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia czy środki chemiczne. Co ciekawe współczynnik twardości jest wyższy od marmuru, będąc jednocześnie produktem ekologicznym (nie zawiera sztucznych składników).

Blat z konglomeratu

Blaty kompozytowe, czyli z konglomeratu zyskały na popularności dzięki solidności i trwałości. Blat z kamienia syntetycznego jest dosyć lekki oraz nie jest zimny (dosyć szybko nabiera temperaturę z otoczenia) odporny na wysoką temperaturę oraz zalania. Występują w kilku odmianach, np. Corian, Staron, Kerrock.
Tego typu blaty są odlewane, przez co tworzą jednolitą powierzchnię tzw. Solid Surface. Z tego samego tworzywa można również odlać zlewozmywak. Na niekorzyść kompozytu przemawia fakt, że dość łatwo jest zarysować jego powierzchnię, jednak możliwe jest późniejsze jej polerowanie. Blaty kompozytowe łatwo utrzymać w czystości a ich właściwości termoplastyczne sprawiają, że mogą być poddane renowacji. Kompozyt (mieszanka minerałów, żywic i pigmentów) jako szlachetny materiał występujący w wielu wariantach kolorystycznych jest ozdobą każdej kuchni. Metr bieżący blatu kompozytowego to koszt około 500 złotych. Blat ten jest jednak tańszy od blatu z kamienia naturalnego. Bardzo ładnie wygląda w kuchni.

Blat drewniany

Bardzo modny, chętnie wybieramy przez użytkowników lubiących prosty, skandynawski styl we wnętrzach. Blat z drewna klejonego (bo w takiej właśnie formie on najczęściej występuje), jest bardzo wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o walory estetyczne kuchni. Jest to materiał naturalny i ciepły w odbiorze. Wykonany jest najczęściej z dębu, buku, sosny czy jesionu lub innego, egzotycznego gatunku. Piękny wygląd to jednak nie wszystko. W procesie użytkowania ma on niestety swoje wady. Po pierwsze blat z każdego rodzaju drewna wymaga zastosowania impregnacji środkiem z atestem spożywczym. Impregnację trzeba powtarzać regularnie, najlepiej minimum raz w roku. Pomimo impregnacji, potrafi nie być odporny na najbardziej plamiące produkty spożywcze jak, chociażby przyprawa curry, papryka czy kakao. Nie zaleca się również stawania na nim gorących garnków. Łatwo ulega zarysowaniom, mimo iż przypomina deskę do krojenia, jeśli chcemy zachować długo elegancki wygląd lepiej w tej roli go nie stosować.

Blat laminowany

Blat laminowany wykonany jest z płyty wiórowej i na nią nałożone jest kilkanaście warstw papieru. Wybór wzoru jaki będzie znajdował się na górnej warstwie należy do nas. Blaty laminowane są najpopularniejszym i ciągle najtańszym rozwiązaniem na rynku. Największą zaletą tych blatów jest ich kolorystyka, najbogatsza na rynku. Żaden inny materiał, nie będzie miał w swojej palecie tylu barw i wzorów co blaty z laminatu. Możemy wybrać blaty monochromatyczne gładkie, imitujące kamień, drewno, blaty we wzorki itd. Wadą może być to, że blaty te mają określoną szerokość – zwykle 60-120 cm, a także długość. Łączenie blatów z dwóch kawałków np. w układzie kuchni w „L”, wymaga idealnego wykończenia i precyzji docięcia, aby nie rzucało się ono w oczy, a także nie dostawała się tam woda. Blat laminowany ma tylko jedną wykończoną krawędź, która posiada kilka wykończeń -od zupełnie zaoblonych po prawie proste. Blaty te nie są zbyt odporne na wysokie temperatury, zaleca się nie stawiać na nich gorących garnków. Łatwo je również zarysować.

Blat szklany

Szklane blaty są bardzo drogie, ale dają niepowtarzalny efekt w kuchni. Odporność na wysokie temperatury oraz zarysowania zawdzięczają odpowiedniej obróbce i hartowaniu. Gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia – można użyć wilgotnej szmatki i dotrzeć do sucha lub zastosować płyn do mycia szyb. Szkło nie chłonie wody i zapachów. Oprócz wysokiej ceny nie mają żadnych wad.

Dla każdego z nas szczególnie ważne jest wrażenie estetyczne. Ciekawa kuchnia z oryginalnym blatem robi wrażenie. Ważne jednak jest to by za efektem wow szła także funkcjonalność. Jak się okazuje nie każdy materiał będzie praktyczny. Dostosuj materiał do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Nie chodzi o to by spędzać godziny na pielęgnacji domu, ponieważ to dom na służyć Tobie. Wybieraj rozwiązania, które pozwolą Ci na zachwyt, ale także odpoczynek!


Jeżeli szukasz większej dawki inspiracji zapraszam Cię na mój facebook i instagram 😉

Podziel się swoją opinią

error: Zawartość chroniona.